Haftanın sansür gündemi

Rap müzisyeni Murda’nın gözaltına alınması ve hakkında iddianame hazırlanması, belgesel sinemacı Can Candan’a Boğaziçili akademisyenlerden destek kampanyası, Dersim’de konser engeli, Nuriye Gülmen’in öğrenci bursundan bahseden mektubuna sansür, Hatay Valiliği’nin ‘Karahindiba’ oyununu iptal etmesi ve haftanın engelli içerikleri… 19 Ekim – 1 Kasım 2021 haftasının sansür gündemini sizler için derledik


Rap müzisyeni Murda havaalanında gözaltına alındı: (19 Ekim) Bazı şarkılarında “uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımını özendirdiği” gerekçesi ile havaalanında gözaltına alınan Murda; ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

Berna Laçin, sosyal medya paylaşımı nedeniyle ifadeye çağrıldı: (19 Ekim) Oyuncu Berna Laçin Twitter’dan yaptığı açıklamada, sosyal medya paylaşımı nedeniyle ifadeye çağrıldığını duyurdu.

Belgesel sinemacı Can Candan’a Boğaziçili akademisyenlerden destek kampanyası: (19 Ekim) Boğaziçi Üniversitesi’nde 200’ün üzerinde akademisyen, belgesel sinemacı ve akademisyen Can Candan’ın bir an önce göreve iade edilmesini ve kampüslere serbestçe girmesinin sağlanmasını talep ederek bir imza kampanyası başlattı.

Gain’in yeni dizisi Hamlet’in afişine sansür: (20 Ekim) Dijital platform Gain’de yayımlanan Hamlet dizisinin dijital afişlerinde oyuncu Elit İşcan çıplak bir şekilde yer alırken, sokaklara asılan afişlerde İşcan’ın üzerinde örtü olduğu görülüyor.

Nuriye Gülmen’in öğrenci bursundan bahseden mektubuna sansür: (21 Ekim) Tutuklu Nuriye Gülmen’in “Öğrenci bursundan bahsetmek istiyorum” ifadesini de içeren mektupları, “kişi ve kurumları hedef göstererek gündem yarattığı” gerekçesi ile cezaevi yönetimi tarafından sakıncalı bulundu.

Bingöl Uluslararası Kısa Film Festivali’nde sansür iddiası: (21 Ekim) 3. Uluslararası Bingöl Kısa Film Festivali’ne seçilen 24 film arasında Zazakî (Zazaca) film bulunmamasını, festivale film gönderen yönetmenler ve kentteki bazı dernek yöneticileri “akıllara soru işareti getiren” bir uygulama olarak yorumladı.

Facebook’ta ve Instagram’da ‘Tiyatro… Tiyatro… Dergisi’ paylaşımlarına sansür: (25 Ekim) Tiyatro… Tiyatro… Dergisi yetkilileri, Facebook’un ve Instagram’ın derginin hesaplarını askıya aldığını ve derginin internet sitesine ait tüm paylaşımları engellediğini duyurdu.

Dersim’de müzik atölyesi sonrası düzenlenecek konser engellendi: (25 Ekim) Dersim’de müzisyenler Mikail Aslan ve Cemil Qoçgiri ile yapılan ‘Tembur Atölyesi’ sonrasında müzisyenlerin vermek istediği konser engellendi.

Avesta Yayınları kitap fuarlarına katılımlarının engellendiğini duyurdu: (26 Ekim) Avesta Yayınları, kitap fuarlarına katılmak için bazı belediyelere ve ilgili birimlere yaptıkları başvuruların cevapsız bırakıldığını, önceki yıllarda da fuarlara katılmalarının engellendiğini ifade etti.

Yazar Hamide Yiğit’e ve Tekin Yayınevi’ne kitap üzerinden para cezası: (26 Ekim) Yazdığı Tekmili Birden IŞİD kitabı ile ‘kişilik haklarını ihlal ettiği’ gerekçesiyle yargılanan yazar Hamide Yiğit’e ve kitabı basan Tekin Yayınevi’ne 10 bin TL manevi tazminat cezası verildi.

Tunceli Valiliği’nden eylem ve etkinlik yasağı: (26 Ekim) Tunceli Valiliği, pandemi gerekçesiyle kentte 15 gün süre ile eylem ve etkinlik yasağı ilan etti.

Hatay Valiliği ‘Karahindiba’ tiyatro oyununu iptal etti: (28 Ekim) Hatay Valiliği, Cevdet Bayram’ın yönettiği ve Sertaç Demir’in oynadığı Karahindiba oyununu Kültür Merkezi Tiyatro Salonu’nda sahnelenmesine saatler kala iptal etti. Oyuncu Sertaç Demir yaptığı paylaşımda iptalin, oyunda geçen ‘testis’ kelimesinin “müstehcen” ve “toplum ahlakına aykırı” bulunması nedeniyle olduğunu duyurdu.

AKM açılışına çeşitli basın kuruluşlarının alınmadığı iddia edildi: (1 Kasım) 29 Ekim 2021’de Atatürk Kültür Merkezi’nin yeniden açılış törenine; aralarında Cumhuriyet‘in, BirGün‘ün, Sözcü‘nün ve Halk TV’nin de bulunduğu bazı yayın kuruluşlarının alınmadığı iddia edildi.

Haftanın engellenen içerikleri: (19 Ekim – 1 Kasım) Gazeteci Fatih Polat’ın kitap yazısına, Ahmet Şık tarafından verilen soru önergesi haberine ve Boğaziçi Üniversitesi Genel Sekreteri’nin intihal yaptığına dair haberlere erişim engeli getirildi.