Nuriye Gülmen’in öğrenci bursundan bahseden mektubuna sansür

Tutuklu Nuriye Gülmen’in “Öğrenci bursundan bahsetmek istiyorum” ifadesini de içeren mektupları, “kişi ve kurumları hedef göstererek gündem yarattığı” gerekçesi ile cezaevi yönetimi tarafından sakıncalı bulundu


KHK ile işinden ihraç edilmesi üzerine “İşimi geri istiyorum” eylemini yapan ve 6,5 ay tutukluluktan sonra 2018 yılında tahliye edilen akademisyen Nuriye Gülmen, son olarak 11 Ağustos 2020 tarihinde tekrar tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne gönderilmişti. Tutuklu yargılandığı davanın son duruşması bugün (21 Ekim) görülecek.

bianet‘ten Ayça Söylemez’in haberine göre, Gülmen’in Silivri Cezaevi’nde yazdığı ve içinde “öğrenci burslarından bahsetmek istiyorum” ifadesi geçen mektubu, “kişi ve kurumları hedef göstererek gündem yarattığı” gerekçesi ile sakıncalı bulundu. Gülmen’in Çorlu’daki tren kazasında oğlunu kaybeden Mısra Öz’e hakkında açılan davalar nedeniyle geçmiş olsun dileklerini ilettiği diğer bir mektubu da aynı gerekçe ile sakıncalı bulundu. Silivri Ceza İnfaz Kurumu Disiplin Kurulu Kararı Tebliğ Belgesi ile 1 Ekim tarihli mektupların yasaklama kararı 5 Ekim 2021’de Gülmen’e iletildi.

Tebliğ belgesindeki yasaklama kararında, “‘Öğrenci bursu 650 lira olmuş ya, işte ondan bahsetmek istiyorum’ diye başlayan, 4. Sayfasının 9. Satırında ‘kesilmesi arasında tercih yapmak durumunda kalıyorlar’ diye biten kısımlarının kişi ve kurumları hedef göstererek gündem yaratması sebebiyle sakıncalı bulunmuştur” ifadelerine yer verildi.