Yazar Hamide Rencüzoğulları’na ve Tekin Yayınevi’ne kitap üzerinden para cezası

Yazdığı ‘Tekmili Birden IŞİD’ kitabı ile ‘kişilik haklarını ihlal ettiği’ gerekçesiyle yargılanan yazar Hamide Rencüzoğulları’na ve kitabın çıktığı Tekin Yayınevi’ne 10 bin TL manevi tazminat cezası verildi


BirGün‘ün haberine göre; yazar Hamide Rencüzoğulları’nın Tekmili Birden IŞİD kitabı hakkında İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) tarafından “kişilik haklarını ihlal ettiği” gerekçesi ile dava açılmıştı. İstanbul 20. Asliye Hukuk Mahkemesi heyetinin verdiği kararda yazar Rencüzoğulları’na ve kitabı basan Tekin Yayınevi’ne 10 bin TL manevi tazminat cezası verildi. Haberde kitap ile ilgili daha önce de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın ve damadı Berat Albayrak’ın da davacı olduğu, yazar Hamide Rencüzoğulları’na ceza verildiği ve karara itiraz edildiği de belirtildi. Onaylanan ve istinafta olan dava sonucunda yayınevinin, faiz ile savunma giderleri de dahil edildiğinde, 60 bin TL tazminat ödeyeceği ifade edildi.

Haberde kitap ile ilgili 3 Şubat 2020’de hazırlanan bilirkişi raporuna yer verilirken raporun sonuç kısmında; “Kitap ve kitabın dayandırıldığı kaynaklar hakkında yapmış olduğum inceleme sonucunda davalı tarafından davacı hakkında yazılmış olan kısımların sadece kişisel düşünceler değil kaynaklardan edinilmiş bilgilere dayandırılmış olması ve yazılanlar ile kaynaklar arasında herhangi bir çelişkinin göze çarpmaması sebebiyle kitabın davacının kişilik haklarına saldırı içeren cümleler içermediği kanısına varmış bulunuyorum” ifadelerinin kullanıldığına dikkat çekiliyor.

Haberde, mahkemenin bilirkişi raporunu dikkate almadığını ve Rencüzoğulları’nın kitabına pek çok dava açıldığını söyleyen Tekin Yayınevi’nin Genel Yayın Yönetmeni Elif Akkaya’nın; “İHH denilen kuruluş bir kitabın peşine düştü. Bu kitapta cezalandırılan huşular, uluslararası kaynaklar referans gösterilerek açık alıntı yapıldığı belli olan nereden alındığı belli bilgilerdi. Bilirkişi lehimize rapor verdiği halde mahkeme bunu dikkate almadı. Biz anayasal hakkımız olan hukuk ve ifade özgürlüğü kapsamında bilginin ifade edilmesi, yayılmasına aracılık yapan yayıncıların bu denli ‘şiddetli’ cezalandırılması kabul edilemez. Hem ekonomik hem de siyasi olarak kıskaç altındayız ve yayımladığımız kitaplardan ötürü cezalandırılıyoruz” sözlerine de yer verildi.

DİSK Basın-İş’in Twitter hesabından da konu ile ilgili destek paylaşımı yapıldı.