Belgesel sinemacı Can Candan’a Boğaziçili akademisyenlerden destek kampanyası

Boğaziçi Üniversitesi’nde 200’ün üzerinde akademisyen, belgesel sinemacı ve akademisyen Can Candan’ın bir an önce göreve iade edilmesini ve kampüslere serbestçe girmesinin sağlanmasını talep etti ve imza kampanyası başlattı


Fotoğraf: Boğaziçi Direnişi

11 Ekim 2021’den bu yana kayyım yönetimin talimatı ile Boğaziçi Üniversitesi kampüsüne alınmayan belgesel sinemacı ve akademisyen Can Candan’a destek amacı ile üniversitedeki akademisyenler tarafından imza kampanyası başlatıldı.

Melih Bulu’nun görevinden alınması ile Cumhurbaşkanı tarafından Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atanan Naci İnci ve yönetiminin, 16 Temmuz 2021’de üniversitede 14 senedir tam zamanlı öğretim üyesi olarak görev yapan belgesel sinemacı ve akademisyen Can Candan’ın “işine son verdiği” ortaya çıkmıştı. Kendisine iletilen yazılı kararı kabul etmediğini ve işe iade davası açtığını kamuoyu ile paylaşan Can Candan ise, 2021 Güz Dönemi’nde derslerini açık ders olarak vereceğini duyurmuştu.

Boğaziçi Üniversitesi’nde görev yapan 200’ün üstünde akademisyen de belgesel sinemacı ve akademisyen Can Candan’ın işine iade edilmesini ve üniversitenin kampüslerine serbestçe girebilmesini talep ettiklerini dile getirerek bir imza kampanyası başlattı. İmza kampanyasının tam metni şu şekilde:

“Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri olarak, meslektaşımız Can Candan’ın 11 Ekim Pazartesi günü, atanmış rektörün keyfi bir kararıyla kampüse alınmamış olmasını, tıpkı kendisinin üç ay önce asılsız gerekçelerle görevden alınmasını kabul etmediğimiz gibi kabul etmiyoruz.

“Fakülte ve bölüm kararları yok sayılarak görevden alınan Can Candan ve derslerine son verilen meslektaşlarımızın öğrencileri ile bir araya gelmesini engellemek, özgür ve özerk üniversitenin temel ilkelerinin ihlali olduğu gibi, öğrencilerimizin eğitim hakkının da gaspıdır.

“Can Candan’ın bir an önce göreve iade edilmesini, göreve iade edilme işlemi gerçekleşene kadar kampüslerimize on dört yıldır olduğu gibi serbestçe girmesinin sağlanmasını talep ediyoruz.

“Özgür ve özerk bir üniversite için verdiğimiz mücadeleden ve meslektaşlarımızdan vazgeçmiyoruz.”

Halen imzaya açık olduğu belirtilen kampanyanın güncel halini bu linkten takip edebilirsiniz.