Facebook’ta ve Instagram’da ‘Tiyatro… Tiyatro… Dergisi’ paylaşımlarına sansür

‘Tiyatro… Tiyatro… Dergisi’ yetkilileri, Facebook’un ve Instagram’ın derginin hesaplarını askıya aldığını ve derginin internet sitesine ait tüm paylaşımları engellediğini duyurdu


Tiyatro… Tiyatro… Dergisi‘nin Twitter hesabından yapılan duyuruda, Facebook’un ve Instagram’ın derginin sayfalarına keyfi sansür uyguladığı iddia edildi.

dokuz8HABER‘den Mustafa Kara ise konu ile ilgili özel haberinde; “Tiyatro… Tiyatro Dergisi’nin 6 Ekim tarihinde opera sanatçısı Güvenç Dağüstün ile yaptığı söyleşiyi yayınlanmasından bugüne ‘tuhaf şeyler’ yaşanıyor. Türkiye’nin köklü tiyatro yayınlarından olan Tiyatro… Tiyatro Dergisi’nin web sitesi Facebook tarafından ‘ban’landı ve sayfası bloke edildi. Tiyatro… Tiyatro Dergisi’nin Facebook sayfası kullanılamıyor, dergiye ait linklerin olduğu paylaşımlar Facebook ve Instagram’dan siliniyor. Tüm girişimlere rağmen sorun bugüne kadar çözülemediği gibi, “sansürün nedeni ile ilgili” herhangi bir açıklama da yapılmadı” ifadelerini kullanarak sansür hakkında bilgi verdi.

TİYATRO… TİYATRO… DERGİSİ: “FACEBOOK VE INSTAGRAM TARAFINDAN UYGULANAN SANSÜR KABUL EDİLEMEZ; DESTEĞİNİZE İHTİYACIMIZ VAR”

Derginin yetkilileri sosyal medya platformları tarafından uygulanan sansürle ilgili bir basın açıklaması paylaştı. Açıklama şu şekilde:

“Kamuoyuna, tiyatro camiasına ve okurlarımıza;

Tiyatro… Tiyatro… Dergisi olarak, Facebook ve Instagram tarafından dergimize uygulanan sansürü protesto etmek için #TiyatroSansürlenemez etiketiyle bir destek kampanyası başlatıyoruz.
Facebook ve Instagram, opera sanatçısı Güvenç Dağüstün ile genel yayın yönetmenimiz Yavuz Pak’ın 6 Ekim’de yayımladığımız söyleşisinin ardından, dergimizin hesaplarını askıya aldı ve dergimizin web sitesinden yapılan tüm paylaşımları engelliyor. (https://tiyatrodergisi.com.tr/facebook-ve-instagramdan-dergimize-sansur/ )

Tam 30 yıldır tiyatronun, tiyatrocuların sesi olan Tiyatro… Tiyatro… Dergisi’ne Facebook ve Instagram tarafından uygulanan sansür kabul edilemez. ‘Tiyatro özgürleştirir’ sloganıyla on yıllardır sizlerin sesi olmak için çabalayan dergimizin bugün sizlerin sesine, desteğine ihtiyacı var. Dergimize uygulanan sansürü kaldırabilmek için sosyal medya hesaplarınızdan paylaşımlarınızla bize destek olmanızı rica ediyor, vereceğiniz destekle tiyatronun özgürleştiren sesini yükseltmeye devam edeceğimizin bilmenizi istiyoruz.

Dergimize uygulanan sansüre karşı tüm tiyatro camiasını, tiyatroseverleri, basın-yayın kurumlarını ve okurlarımızı #TiyatroSansürlenemez etiketiyle başlattığımız kampanyaya sosyal medya hesaplarından yapacakları beğeni ve paylaşımlarla destek vermeye çağırıyoruz.

İlginize ve desteğinize teşekkür ederiz.
TİYATRO… TİYATRO… DERGİSİ” [Metnin diline dokunulmamıştır.]