Rap müzisyeni Murda havaalanında gözaltına alındı

Rap müzisyeni Murda bazı şarkılarında “uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımını özendirdiği” gerekçesi ile havaalanında gözaltına alındı; ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı


Murda mahlasıyla bilinen Hollanda vatandaşı rap müzisyeni Önder Doğan, 17 Ekim 2021’de Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gözaltına alındı.

Cumhuriyet‘in haberine göre Murda; Duman, Pahalı ve Eh baba isimli şarkılarındaki bazı sözlerin “uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımını özendirdiği belirlendiği” için gözaltına alındı. Hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 190/2 maddesine istinaden işlem yapılan Murda, aynı gün adliyeye sevk edildi ve çıkarıldığı hakimlik tarafından hakkında adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı.

Murda serbest bırakılmasının ardından Instagram hesabından bir video yayımladı ve “Ben iyiyim, tatsız bir gece yaşadık dün gece. Her şeye rağmen iyiyiz. Konserim için bilet alan herkesten çok özür diliyorum. Telafisini nasıl yapacağımıza bakıyoruz” ifadelerini kullandı. Bununla birlikte Murda hakkında; şarkılarında “uyuşturucu kullanımını özendirdiği” gerekçesiyle 10 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandığı öğrenildi.