Haftanın engellenen içerikleri

Gazeteci Fatih Polat’ın kitap yazısına, Ahmet Şık tarafından verilen soru önergesi haberine ve Boğaziçi Üniversitesi Genel Sekreteri’nin intihal yaptığına dair haberlere erişim engeli… 19 Ekim – 1 Kasım 2021 tarihleri arasında erişime engellenen içerikleri derledik


Gazeteci Fatih Polat’ın kitap hakkındaki yazısına engelleme: Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat’ın 2015 yılında Yaralı Yonca adlı kitaba dair gazetenin web sitesinde yayımlanan “Dağın öteki yüzündeki gerçeği gösteren kitap” başlıklı yazısına, “milli güvenlik ve kamu düzeninin sağlanması” gerekçesiyle; Burdur Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla 19 Ekim 2021 tarihinde erişim engeli getirildiği öğrenildi. Erişim engeli için Burdur İl Jandarma Komutanlığı’nın başvuru yaptığı bildirildi.

Evrensel gazetesinin iki içeriğine engelleme: Evrensel gazetesinin internet sitesinde yayımlanan iki içeriğe Burdur Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla engelleme getirildiği duyuruldu. Erişim engeli getirilen haberlerden ilkinin IŞİD’in öldürdüğü 12 YPG üyesinin cenazesi ile ilgili olduğu; diğer haberin de PKK üyelerinin mezarlığının tahrip edilmesine dair olduğu belirtildi.

Ahmet Şık tarafından verilen soru önergesine dair habere erişim engeli: Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Ahmet Şık’ın, Ziraat Bankası Bosna Hersek iştirakindeki “usulsüz kredi alanların tarikat bağlarıyla korunduğu ve bankada Berat Albayrak’a bağlı ‘paralel bir yönetim’ kurulduğu” iddialarına dair verdiği soru önergesine ilişkin habere; Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişim engeli getirildi. Habere ilişkin 20 Ekim 2021’de verilen karara gerekçe olarak “Haberde isimleri yer alan kişilerin, kişilik haklarını zedeleyici nitelikte olduğu” gösterildi.

Boğaziçi Üniversitesi Genel Sekreteri’nin intihal yaptığına dair haberlere engelleme: Boğaziçi Üniversitesi’nin atanmış eski rektörü Melih Bulu’nun ardından atanan ve yeni rektör Naci İnci’nin döneminde de göreve devam eden Genel Sekreter Nedim Malkoç’un intihal yaptığına ilişkin haberlere; “kişilik hakları ihlali” gerekçesiyle, İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 22 Ekim 2021 tarih ve 2021/5283 sayılı kararı ile erişim engeli getirildi.

Gaziantep Şahinbey Belediye Başkanı’nın damadının yönetim kurulunda bulunduğu şirketin ihaleleri ile ilgili haberlere engelleme: Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) bağlı Gaziantep Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun damadı Abdullah Aksu’nun yönetim kurulunda olduğu Cebir Teknoloji Sanayi Ticaret Anonim Şirketi’nin, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi’nden (GASKİ) pek çok ihale aldığına yönelik haberler yayımlanmıştı. TELE 1’in de aralarında olduğu pek çok internet haber sitesinin konu ile ilgili haberlerinin; Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 11.07.2019 tarih ve 2019/5661 sayılı kararı ile erişime engellendiği bildirildi.

ETHA’nın web sitesine erişim engeli: Etkin Haber Ajansı‘na (ETHA) ait https://www.etha25.com uzantılı internet sitesine Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 26 Ekim 2021 tarihli kararı ile erişim engeli getirildi. Engelin gerekçesi olarak “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gösterildi.

Gazeteci Timur Soykan’ın TÜGVA hakkındaki yazısına erişim engeli: Gazeteci Timur Soykan’ın Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ile ilgili yazısı hakkında https://www.birgun.net/https://halktv.com.tr, https://kronos34.news uzantılı web sitelerinde yer alan haberlere; Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin 25 Ekim 2021 tarihli kararı ile “kişilik hakları ihlali” gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Ahmet Mahmut Ünlü’nün yakını hakkındaki haberlere erişim engeli: “Cüppeli Ahmet” olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün bir yakını hakkında https://www.cumhuriyet.com.tr, https://www.gercekgundem.comhttps://artigercek.com uzantılı internet sitelerinde yer alan haberlere Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin (ESB) 22 Ekim 2021 tarihli kararı ile “kişilik hakları ihlali” gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.