İzmir’de Grup Yorum ile dayanışma etkinliğine yasak

12 Mart’ta “Sanata Özgürlük ” sloganıyla yapılması planlanan birçok müzisyenin ve tiyatro topluluğunun katılacağı konser ve etkinlik, Valilik tarafından herhangi bir gerekçe gösterilmeden yasaklandı


İzmir’de açlık grevindeki ve ölüm orucundaki Grup Yorum üyeleri ile dayanışmak için 12 Mart’ta İzmir Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde “Sanata Özgürlük, Grup Yorum yaşasın istiyoruz! ” sloganıyla yapılması planlanan konser ve etkinlik Valilik kararıyla yasaklandı. Konsere Gazapizm, Suavi, Grup Abdal, Hüsnü Arkan, Duvara Karşı Tiyatrosu, Niyazi Koyuncu, Pınar Aydınlar, Hilmi Yarayıcı, Erdal Bayarakoğlu, Barış Atay, Hamit Demir, Tuğrul Keskin, Cevdet Bağca, Praksis, Sokak Orkestrası gibi isim, grup ve topluluklar katılacaktı.

Valilik yasağın gerekçesini açıklamadığı karar metninde şu ifadeleri kullandı:

“12 Mart Perşembe 2020 günü Güzelyalı Mahallesi Mithatpaşa Caddesi No. 1087 Konak adresinde bulunan Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde ‘sanata özgürlük’ başlıklı ve Gurp Yorum Yaşasın İstiyoruz! Konser Suavi, Hüsnü Arkan, Grup Abdal, Niyazi Koyuncu, Pınar Aydınlar, Hilmi Yarayıcı, Erdal Bayarakoğlu, Barış Atay, Hamit Demir, Tuğrul Keskin, Praksis, Sokak Orkestrası” şeklinde gerçekleşebilecek şiir dinletisi, dans gösterisi, konser vb. eylem ve etkinliklerin devamı niteliğindeki her türlü eylem ve etkinliklerin ilimiz genelinde açık alanlarda tüm coğrafi alanı kapsayacak şekilde 12 Mart 2020 itibariyle Valilik Makamının kararı ile yasaklandığı tarafıma tebliğ edilmiştir.”