Cizre Kaymakamlığı HDP etkinliğini ‘pandemi’ gerekçesi ile yasakladı

Cizre’de HDP’nin kuruluş yıldönümü için yapmak istediği etkinlik kaymakamlık tarafından, “pandemi” gerekçesi ile yasaklandı. Kaymakamlığın, AKP’li Şırnak Belediyesi’nin düzenlediği ve iki gün sürecek konserlere ise izin verdiği ortaya çıktı


Fotoğraf: MA

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Cizre İlçe Örgütü, partinin kuruluş yıldönümü sebebi ile 15 Ekim 2021’de düzenlemek istedikleri etkinliğin Cizre Kaymakamlığı tarafından “pandemi” gerekçesi ile yasaklandığını duyurdu. İlçe örgütü, 6 Ekim 2021’de kaymakamlığa yaptıkları başvurunun, korona virüs bahanesi ile “talebiniz uygun görülmemiştir” şeklinde yanıtlandığını belirtti. İlçe örgütü ayrıca, kendilerine salgın nedeni ile verilmeyen iznin, 13-14 Ekim 2021’de Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) tarafından yönetilen Şırnak Belediyesi’nin “Kültür Şöleni” adı altında Şehir Stadyumu’nda yapacağı konserler için verildiğini savundu.

Mezopotamya Ajansı‘nın (MA) haberine göre HDP Cizre İlçe Eş Başkanı Zilan Ecevit; her yıl partilerinin kuruluşunu halkla birlikte büyük bir coşkuyla kutladıklarını belirterek Kaymakamlığa kutlama için yapılan başvurunun reddedilmesine tepki gösterdi.  Ecevit, “Halkımızla buluşmamızı istemiyorlar ve bunun için çeşitli gerekçelerle yapmak istediğimiz bütün etkinlikleri engellemeye çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

AKP’li Şırnak Belediyesi’nin “Kültür Şöleni” adı altında iki günlük bir etkinlik düzenleyeceğini söyleyen Ecevit, “Bu etkinliklerde sanatçıların katılacağı büyük konserler de verilecek. Yani mesele pandemi değil, asıl mesele HDP’dir. Çünkü AKP’li belediye yapmak istediği zaman izin veriliyor ama biz yapmak istediğimiz zaman pandemi engeli çıkıyor. Bu yapılan ikiyüzlü politikanın yansımasıdır” açıklamasını yaptı. Ecevit partinin yıldönümünü ne olursa olsun 15 Ekim’de kutlayacaklarını söyledi ve katılmak isteyenleri parti binasına davet etti.