‘Kız Çocuk Hakları Bildirgesi’ ve ‘Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi’ kitapları artık özgür!

Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından ‘muzır neşriyat’ ilan edilen ‘Kız Çocuk Hakları Bildirgesi’ ve ‘Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi’ ile ilgili sınırlama kararının iptali ve yürütmenin durdurulması talebi ile açılan dava sonuçlandı, iki kitap ‘muzır yayın’ olmaktan çıktı


(Görseller: @mehmetumiterdem)

Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler, Kız Çocuk Hakları Bildirgesi ve Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi‘ne dair verilen “muzır neşriyat” ve sınırlama kararına ilişkin davanın Eylül 2021’de Ankara 12. İdare Mahkemesi’nde görülen duruşmasında kitaplardan ikisi hakkında karar çıktı. Kız Çocuk Hakları Bildirgesi ve Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi kitapları hakkında verilen “muzır neşriyat” kararının iptal edilmesi kararı onandı.

Avukat Erdem’in Twitter hesabından; Kız Çocuk Hakları Bildirgesi ve Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi kitapları hakkında Bakanlığın istinaf talebinin reddedildiğini ve kararın onandığını duyurdu ve “artık iki kitap da özgür” ifadesini kullandı. Böylece iki sene evvel “muzır neşriyat” ilan edilen dört kitaptan ikisi için bu karar artık geçerli değil.

NE OLMUŞTU?

Eylül 2019’da Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu Sünnetçi Kız, Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler, Kız Çocuk Hakları Bildirgesi ile Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi  kitaplarını “muzır neşriyat” ilan etmişti. Halkevleri Hukuk Dairesi avukatlarından Mehmet Ümit Erdem, yasaklanan çocuk kitapları üzerindeki sınırlama kararının iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle Ekim 2019’da davacı oldu. Aile ve Çalışma Bakanlığı, dava sürecinde kitaplar hakkında bağımsız bilirkişilerin hazırladığı ‘muzır değildir’ raporlarına, “görüntülerin müstehcen, kastedilen sevginin eşcinselliğe özendirici olduğu” gerekçesiyle itiraz etmişti.

“İKİ KİTAP DA ÖZGÜR!”

Avukat Erdem’in kararla ilgili iletileri şöyle:

“Dünya kız çocukları gününde mutlu haberi vereyim: Kız ve Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi davalarını kazandık! Ankara 12. İdare Mahkemesi, başkanın aleyhe oyuyla işlemin iptaline karar verdi. İki üye bilirkişi raporu doğrultusunda işlemin iptali gerekir derken başkan davanın reddini savundu. Red gerekçesi ‘bazı ifadeler ile aşağıdaki görsellerin bir kısmının olumsuz cinsel eğilimleri destekleyici şekilde olduğu, transseksüelliği özendirdiği, çocukların ruh ve duygu sağlığı ile dengeli gelişimine zarar vereceği’ yönünde. Yani bu görselleri müstehcen gören hakimler var. Yani bu çizimlerde müstehcenlik gören muhafazakar ahlakı teşhir ve hukuken mahkum etmek için açtığımız davada hukuk eğitimine rağmen aynı düşünen kişiler olduğunu da görmüş olduk. Ancak iyi haber Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nden geldi. 10. Daire kısa sayılacak bir sürede bakanlığın istinaf talebini reddederek kararı onadı. Yani artık iki kitap da özgür!

Böylece Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu isimli üyeleri kamuoyundan gizlenen, biri dışında akademik ünvanı olmayan kurulun kararının ve mahkeme başkanının karşı oyunun haksız olduğu tescillendi. Özellikle davayı açtıktan sonra pek çok kişi ve kurum yanımda yer aldı. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim. Ancak kitabı yayımlayan @YKYHaber kesinlikle kitabına ve yazara sahip çıkmadı. Ne dava açtılar ne açılmış davaya destek oldular. Dava bitince yayımlayacak yüzleri olur mu bilmem. Bence Kız ve Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi kitapları yeniden basılmalı, binlerce yeni çocuğa ulaşmalı. Ama hakeden bir yayınevi tarafından basılmalı. Keşke yazarları süreçten haberdar olsa da yayın hakkını @YKYHaber in elinden alsa.

İki kitapla ilgili süreç zaferle bitse de üçüncü kitapla ilgili mücadelemiz sürüyor. Asi Kızlara Uykudan Önce Masallar kitabı için açtığımız dava reddedildi. Mahkeme “dava konusu kitaba 18 yaşından küçüklerin ulaşıp okuması halinde çocukların kimlik gelişimi açısından sorunlar yaşanabileceği anlaşılmakla” davanın reddine karar verdi. Bu dosyayı da istinaf ettik ancak henüz karar verilmedi. Bölge İdare Mahkemesi aleyhe karar verirse dosyayı önce Anayasa Mahkemesi sonra AİHM’e taşıyacağım. Ülkemde çocuk kitaplarını yasaklayanların hukuksuzluğu yargı önünde tescil edilene kadar pes etmeyeceğim. Sizler de asla pes etmeyin. Bu karanlık ablukayı hep birlikte dağıtacağız!”