Evrensel’in ‘Genç Hayat’ eki üniversiteye alınmadı

Yıldız Teknik Üniversitesi özel güvenlik görevlileri, öğrencilerin ellerindeki Evrensel gazetesinin gençlik eki ‘Genç Hayat’ dergisini okula sokmadı


Evrensel‘de yer alan habere göre Yıldız Teknik Üniversitesi’nin girişindeki özel güvenlik görevlileri, öğrencilere Evrensel‘in iki haftada bir çıkan gençlik eki Genç Hayat dergisini bırakmazlarsa okula giremeyeceklerini söyledi.

Güvenlik görevlisi bir öğrencinin çantasının ucundan gazete gözüktüğü iddiası ile öğrencinin kimliğini aldı ve uzun süre kimliği vermemekte ısrar etti. Güvenlik görevlileri bu kararın okul yönetimi tarafından alındığını, kendilerine böyle talimat verildiği için öğrencileri gazetelerle birlikte içeri alamayacaklarını dile getirdi.

Öğrenciler, dergiyi içeri almayan güvenlik görevlilerinin yaptığının keyfi bir yasaklama olduğunun ve hukuksuzluğunun altını çizdi. Öğrencilerin ısrarı üzerine güvenlik görevlileri “arkadaşlar yanlış yapmışlar, böyle bir karar yok” demek zorunda kaldı. Görevliler, topladıkları Genç Hayat dergilerini ise ancak okul çıkışı verebileceklerini söyledi.