Miraç Miroğlu için yapılan anma etkinliğine soruşturma

Şırnak’ta sokakta bisikletiyle oynarken polis zırhlı aracının çarpması sonucu katledilen Miraç Miroğlu için yapılan anma etkinliğine soruşturma açıldı


Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Turgut Özal Mahallesi’nde 3 Eylül 2021’de bisikletiyle oynayan 7 yaşındaki Miraç Miroğlu, zırhlı polis aracının çarpması sonucu öldürülmüştü.

Jinnews‘ın aktardığına göre, Miraç Miroğlu için Halkların Demokratik Partisi (HDP) İdil İlçe Örgütü’nün olay yerinde yaptığı kitlesel anmaya soruşturma açıldı.

Anma sırasında açıklama metnini okuyan HDP’nin görevinden uzaklaştırılan İl Genel Meclis Üyesi Elfesya Nas ve kilam (dengbejlerin seslendirdiği şiirler) okuyan Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) sanatçısı Abdullah Ayav hakkında; “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçu” iddiası ile İdil Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. 12 Ekim 2021 günü sabah saatlerinde İdil İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giden Elfesya Nas, suçlamaları kabul etmedi. Emniyete verdiği ifadede “Kamuoyuna mal olmuş bir olaydır. Bu tarz olayların bir daha yaşanmaması ve önlem alınması için basın açıklaması yaptık. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum” sözlerini kullandı.