Kadıköy Kaymakamlığı, MKM’nin 30. yıl konserini yasakladı

MKM’nin kuruluşunun 30. yıldönümü vesilesi ile 16 Ekim 2021’de Bostancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek konser, Kadıköy Kaymakamlığı tarafından yasaklandı


Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM) Bostancı Kültür Merkezi’nde 16 Ekim 2021’de saat 18.00’da Berbang (Seher, tan vakti) adıyla gerçekleştireceği 30. yıl konseri, etkinliğe saatler kala Kadıköy Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. MKM, Kaymakamlık yasağını Twitter hesabından “30. Kuruluş yıldönümü konserimiz ‘milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesi ihtimali, başkalarının hak ve özgürlüklerini tehlikeye sokacağı gerekçesiyle’ Kadıköy Kaymakamlığı tarafından, valiliğin günler öncesinden verdiği izne rağmen yasaklanmıştır!” ifadeleriyle Kürtçe ve Türkçe olarak duyurdu.

MKM SANATÇILARI: “MKM 30 YIL BOYUNCA GERİ ADIM ATMADI, BUNDAN SONRA DA ATMAYACAK”

Mezopotamya Ajansı’nın (MA) haberine göre yasak kararının ardından MKM sanatçıları bir basın açıklaması yaptı. Sanatçılardan Ömer Şahin 30 senedir özgür sanat için mücadele verdiklerini ve merkezin pek çok kez kapatıldığını hatırlatarak şunları söyledi: “Baskı, asimilasyon ve kültür kırımı hiçbir zaman durmadı ve halen devam ediyor. Kürt halkını yok sayanlar halen görevde. Dün yöresel elbiselerimizi ve şarkılarımızı yasakladılar. Aynı zihniyet bugün de konserimizi yasakladı.”

Konser için iki aydır hazırlık yaptıklarını ve son güne kadar kendilerine herhangi bir olumsuz cevap verilmediğini aktaran Şahin, “Ancak konserin yapılacağı gün telefon üzerinden, HDP’nin konsere dair yaptığı paylaşımı gerekçe göstererek, ‘milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesi ihtimali, başkalarının hak ve özgürlüklerini tehlikeye sokacağı’ iddiasıyla konserimiz yasaklandı. Sabah saatlerinde Bostancı’ya giden arkadaşlarımız engellendi. Konser salonuna girişimiz engellendi” dedi.

Şahin’den sonra söz alan sanatçı Nurcan Değirmenci, 30 yıllık kültür sanat yolculuklarında her dönem buna benzer yasaklarla ve baskılarla karşı karşıya kaldıklarını belirtti. Yasak gerekçesine değinen Değirmenci, “Bir halkın dilini ve kültürüne yapılan kısıtlamayı nereye koyacağız? Akıl tutulması yaşıyoruz. Bugün Bostancı olmaz yarın başka yer olur. MKM 30 yıllık mücadelesi boyunca hiçbir zaman geri adım atmadı ve bundan sonra da geri adım atmayacak” ifadelerini kullandı.

MKM KONSER YASAĞI EYLEMİNDE GÖZALTI

Kadıköy Kaymakamlığı’nın MKM 30. yıl konserini yasaklamasının ardından HDP İstanbul Gençlik Meclisi ve HDP’li Üniversiteliler, İstiklal Caddesi’nde yasağa karşı eylem düzenledi. MKM Twitter hesabından, eyleme katılanlar arasında gözaltına alınan kişilerin olduğunu duyurdu.