Mardin’de Kürtçe söyleşi, pandemi gerekçesiyle polis tarafından engellenmek istendi

Avesta Yayınları, Mardin’de düzenledikleri ve yazar Mîrza Metîn’in katılacağı Kürtçe edebi söyleşinin polisler tarafından ‘pandemi’ gerekçesiyle engellenmek istendiğini duyurdu


Fotopraf: bianet

Avesta Yayınları’nın Mardin’de yazar Mîrza Metîn ile düzenlemeyi planladığı Kürtçe edebi söyleşi, polislerin mekana gelerek etkinliği “pandemi” gerekçesiyle engellemek istemesi sonucu yarıda kaldı. Bunun üzerine Avesta Yayınları, Mardin’deki etkinliklerini durdurma kararı aldığını duyurdu.

Yayınevi konu ile ilgili Twitter hesabından şu şekilde açıklama yaptı:

“Ekim ayı başlarında İstanbul, Diyarbakır ve Mardin’de başlattığımız ve şimdiye dek sorunsuz bir biçimde yürüyen edebi söyleşiler serisinin Mardin ayağında, Mîrza Metîn ile yapılacak söyleşi pandemi gerekçesi ile polis tarafından engellenmek istendi. Birlikte çalıştığımız insanları zor durumda bırakmamak için Mardin’deki etkinliklerimizi durdurduk. Kısa bir süre sonra tekrar buluşmayı umuyoruz.”

Avesta Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Abdullah Keskin de engellemeye ilişkin Twitter’da yaptığı paylaşımda şöyle dedi:

“Çok değil birkaç sene önce en üst düzeyde mitinglerde Kürtçe Kur’an mealinin sallandığı, Kürtçe Mevlidin okutulduğu, enstitünün açıldığı bir şehirde basit küçük bir edebiyat söyleşisi yapamıyoruz. ‘Ne gerek var ki, onu da biz yaparız’, Kürtçe bilmeden de, denilmek isteniyor.”