Sosyal medya paylaşımları nedeniyle kınama cezası alan ve tutuklanan akademisyen serbest bırakıldı

Elazığ Fırat Üniversitesi İİBF Maliye Bölümü’nde araştırma görevlisi olan akademisyen Hifzullah Kutum’a, sosyal medya paylaşımları nedeniyle fakülte dekanı tarafından önce soruşturma açıldı. Sonrasında Diyarbakır Barosu, Kutum’un 6 Kasım’da tutuklandığını ve 10 Kasım’da serbest bırakıldığını duyurdu


Elazığ Fırat Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü’nde araştırma görevlisi olan akademisyen Hifzullah Kutum’a; sosyal medya hesaplarında paylaştığı “Şoreşa Îlonê hemû Kurdan pîroz be, Bijî Kurdistan” (Eylül Devrimi tüm Kürtlere kutlu olsun. Yaşasın Kürdistan)” mesajı ve Mele Mustafa Barzani görseli nedeniyle, fakülte dekanı tarafından soruşturma açıldı ve uyarı verildi.

Rûdaw‘dan Abdulselam Akıncı’nı hazırladığı haberde, uzun zamandır Kürt araştırmaları yapan ve Kürtlük bilinci artan bir akademisyen olduğunu belirten Kutum soruşturma hakkında şu bilgileri aktardı:

“Kadı Muhammed’den de Mele Mustafa Barzani’den de etkilenen bir insanım. Eylül Devrimi münasebeti ile Twitter, Whatsapp ve Instagram’ımda Eylül Devrimi’ni tebrik eden bir mesaj yayımladım. Paylaştığım görselimde Kürdistan bayrağı Ala Rengîn’i ve nemir Mele Mustafa Barzani bulunuyor. Altına da ‘Şoreşa Îlonê hemû Kurdan pîroz be, Bijî Kurdistan’ diye yazdım. Daha sonra okulumda ülkücü olarak bilinen Ali Sırrı Yılmaz beni CİMER’e şikayet edeceğini belirterek Dekan Kenan Peker’e şikayette bulunmuş. Ardından hakkımda soruşturma açıldı. Soruşturma yürütüldü, İzzet Taşer tarafından yürütülen soruşturma neticesinde bana kınama cezası verildi.”

Kutum’un uyarı cezasına yaptığı itiraz ise Dekan Vekili Prof. Dr. Kenan Peker tarafından reddedildi.

Soruşturma kapsamında savunması istenen Kutum’a, paylaşımı ne amaçla yaptığı ve görselde yer alan ifadenin “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin toprak bütünlüğüne ve sınır güvenliğine yönelik bir tehdit/kasıt içerip içermediği” soruldu.

Kutum, 17 Eylül 2021 tarihinde soruşturma kapsamında yazılı olarak verdiği yanıtta; paylaşımdaki amacının Kürdistan Bölgesi’nin özerkliğini kazanmasında çok önemli bir rol oynayan Eylül Devrimi’ni anmak ve kutlamak olduğunu, Eylül Devrimi’nin Irak’ta dönemin baskıcı totaliter yönetimine karşı Ölümsüz Lider Mele Mustafa Barzani liderliğinde başlatılan halk ayaklanması olduğunu ve Kürdistan Bölgesi’nin kurulması ve Saddam Hüseyin’in devrilmesine kadar geçen süreci ifade ettiğini belirterek, Kürdistan Demokrat Partisi’nin kurucu lideri Mustafa Barzani’nin tüm Kürtler için önemli ve saygıdeğer bir şahsiyet olduğunu ifade etti. Ayrıca görseldeki Kürdistan bayrağının bugün Kürdistan Bölgesi’nin resmi bayrağı olduğunu ifade ederek, görseldeki ifadelerin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin toprak bütünlüğüne ve sınır güvenliğine yönelik bir tehdit/kasıt içermediğini belirtti. Ayrıca, Türkiye ile Kürdistan Bölgesi Yönetimi arasında gerçekleşen resmî temaslarda da görselde yer alan Kürdistan ifadesi ve Kürdistan bayrağının kullanıldığına dikkat çekti.

HİFZULLAH KURUM’A ÖNCE SORUŞTURMA AÇILDI SONRASINDA TUTUKLANDI

Diyarbakır Barosu’nun konu ile ilgili 6 Kasım’da yaptığı sosyal medya paylaşımında Hifzullah Kutum hakkında, soruşturma kapsamında tutuklama kararı verildiği bildirildi. Baronun resmî Twitter hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Baromuz Y.K üyesi Av. Mehdi Özdemir ve Baromuz üyesi Av. Mehmet Emin Aktar; Hifzullah Kutum’un ifade özgürlüğü kapsamında yaptığı sosyal medya hesaplarındaki paylaşımı nedeniyle başlatılan soruşturmada hukuki destek sunmak için Elazığ’a gitmiştir. Soruşturma kapsamında tutuklama kararı verilmiştir. Soruşturmayı ve tutuklama kararını ifade özgürlüğüne yönelik açık müdahale olarak görüyoruz. Toplumun çoğulculuğunu yansıtır bir biçimde Kürt kimliği ve Kürdistan coğrafyasına yönelik ayrımcı ve hukuk dışı politikalardan vazgeçilmeli ve saygı duyulmalı, Hifzullah Kutum derhal serbest bırakılmalıdır.”

Hifzullah Kutum’ın avukatı Mehmet Emin Aktar, 10 Kasım tarihli sosyal medya paylaşımında Kutum’un, Elazığ 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tahliye edildiğini duyurdu.