Müzisyen Dilan Demir’e 9 yıl hapis cezası

Müzisyen Dilan Demir’e “örgüt üyesi olmak” suçuyla yargılandığı davada 9 yıl hapis cezası verildi ve tutuklanması talep edildi


Fotoğraf: Jinnews
Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı, açık ve gizli tanık beyanlarını gerekçe göstererek müzisyen Dilan Demir hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiası ile iddianame hazırladı. Jinnews‘ın haberine göre kabul edilen iddianame ile Demir hakkında Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “örgüt üyesi olmak” iddiası ile dava açıldı. Davanın karar duruşmasına müzisyen Demir katılmadı; avukatı Sabahat Gençtarih ise hazır bulundu.
Görülen davada müzisyen müvekkilinin suçsuz olduğunu ve açık ve gizli tanık beyanlarının gerçeği yansıtmadığını belirten avukat Gençtarih, Demir’in beraatini talep etti. Mahkeme heyeti ise savcının mütalaasına uyarak Demir hakkında; gizli tanık beyanları gerekçe göstererek “örgüt üyesi olmak” suçundan 9 yıl hapis cezası verdi ve tutuklanmasını talep etti.
Verilen cezaya dair avukat Sabahat Gençtarih, “Mahkeme istediğimiz hiçbir hususu incelemedi. HTS kayıtlarının getirilmesini istedik, getirmedi. Dilan’ın o yıllarda burada sigortalı işte çalıştığına dair evrakı dosyaya sunduk. Onu dikkate almadı. Aynı yıl içerisinde ağabeyi ilik kanserinden ameliyat olup tedavi gördüğü hastanede Dilan ona ilik vermiş, e-nabızdan bu belgeyi getirdik. Ama dikkate almadı. Kendisi bel fıtığından ameliyat olmuş, bu evrakı sunduk ama dikkate almadı. Eksik araştırma ile 9 yıl gibi çok ağır bir ceza verildi. Derhal tutuklanması kararı verildi. İstinaf başvurusu yapacağız” açıklamasında bulundu.