Haftanın erişime engellenen içerikleri

Şüpheli şekilde ölen bir kadına ilişkin habere, sahte sağlık raporu iddialarına ilişkin haberlere ve TÜGVA ile ilgili haberlere erişim engeli… 12-18 Ekim 2021 haftasında erişime engellenen içerikleri derledik


MA’nın şüpheli şekilde ölen kadına ilişkin haberine erişim engeli: Mezopotamya Ajansı’nın (MA), Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde 18 Mayıs 2021’de Antalya Bilim Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Havva Nur Çalışkan’ın bir otel odasında şüpheli bir şekilde yaşamını yitirmesine ilişkin aynı tarihli haberine; Antalya 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişim engeli getirildi.

Rüşvet iddiaları ile ilgili haberlere engelleme: İstanbul Emniyet Müdürü ve bazı polisler hakkındaki rüşvet iddiaları ve bu iddialara ilişkin haberlere erişim engeli getirilmesiyle ilgili https://www.cumhuriyet.com.trhttps://ilerihaber.orghttp://www.dokuzsekiz.com.tr internet sitelerinde yer alan haberlere; kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle, İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 11 Ekim 2021 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Sahte sağlık raporu iddiaları ile ilgili haberlere engelleme: Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda yaşanan sahte sağlık raporu iddiası ile ilgili https://halktv.com.tr, https://www.gercekgundem.com ve https://www.karadenizgazete.com.tr internet sitelerinde yer alan haberlere; kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle, İstanbul Silivri Sulh Ceza Hakimliği’nin 13 Ekim 2021 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Çemişgezek Kaymakamı’na ilişkin haberlere engelleme: Çemişgezek Kaymakamı ile ilgili https://birgün.com.tr internet sitesinde yer alan habere ve sosyal medya paylaşımlarına; kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle, Tunceli Çemişgezek Sulh Ceza Hakimliği’nin 13 Ekim 2021 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Özgür Gelecek internet sitesine engelleme: Özgür Gelecek internet sitesinin Twitter hesabından yapılan paylaşımda; gazetenin ozgurgelecek26.net alan adına erişimin, 14/10/2021 tarihli ve 2021/5236 D. İş sayılı Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla engellendiği duyuruldu.

TÜGVA ile ilgili haberlere erişim engeli: Kronos adlı internet sitesinin 14 Ekim 2021 tarihli “TÜGVA torpil listesinden jet yükselme: 2017’de stajyer avukat, 2018’de hakim, 2020’de Osmaniye hakimi, 2021’de terfi” başlığıyla yayımladığı haberin de aralarında bulunduğu haberlere; Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) “torpil listesinde” ismi geçen ve TÜGVA İzmir İl Temsilcisi’nin referans olduğu hakim Muhsin Kadir Yılmaz’ın talebiyle erişim engeli getirildiği duyuruldu.