Haftanın sansür gündemi

Belgesel sinemacı Can Candan’ın Boğaziçi Üniversitesi’ne girişinin engellenmesi, fotoğrafçı ve şair Mehmet Özer’e hapis cezası, Dersim’le ilgili akademik makalede ‘Kürt’ kelimesinin Osmanlıca’dan ‘adi’ olarak çevrilmesi ve haftanın erişime engellenen içerikleri… 5-11 Ekim 2021 haftasının sansür gündemini sizler için derledik


Yeni Akit gazetesinin hedef gösterdiği şarkıcı Azis’in konseri iptal edildi: (6 Ekim) 19 Eylül 2021’de Bursa’daki Balkan Festivali’nde sahne alması beklenen Bulgaristanlı eşcinsel şarkıcı Azis’in konserinin, Yeni Akit’in hedef göstermesi sonrasında iptal edildiği ortaya çıktı.

Tecavüz zanlısı Musa Orhan’ın avukatı, oyuncu Farah Zeynep Abdullah hakkında suç duyurusunda bulundu: (6 Ekim) Tecavüz zanlısı Musa Orhan’a hakaret ettiği gerekçesiyle adli para cezasına çarptırılan oyuncu Ezgi Mola’ya destek veren meslektaşı Farah Zeynep Abdullah hakkında da suç duyurusunda bulunuldu.

İstanbul Valiliği’nden aile hekimleri mitingine yasak: (7 Ekim) İstanbul Valiliği, İstanbul Aile Hekimliği Platformu’nun Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ne karşı 7 Ekim’de yapacağı mitingi yasakladı. Valilik 11 Eylül’de aşı karşıtlarının Maltepe’de miting yapmasına izin vermişti.

RTÜK, Başak Demirtaş’ın katıldığı program nedeniyle FOX TV’ye inceleme başlattı: (7 Ekim) RTÜK, Başak Demirtaş’ın katıldığı Çalar Saat programındaki açıklamalarını gerekçe göstererek FOX TV hakkında inceleme başlatıldığını duyurdu.

DİSK Basın-İş: “Polis, Boğaziçi Üniversitesi önünde halkın haber alma hakkını engelliyor:” (7 Ekim) Boğaziçi Üniversitesi’nde 5 Ekim günü gözaltına alınan öğrencilerden ikisi tutuklanmıştı. Tutuklamaları protesto etmek için 7 Ekim’de toplanan öğrenciler de gözaltına alındı; polis gazetecilerin görüntü almasını engelledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, moda sahnesi’nin “özel tiyatrolara devlet desteği” kapsamında yaptığı başvuruyu reddetti: (7 Ekim) Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından verilecek “özel tiyatrolara devlet desteği”ne başvurusu reddedilen moda sahnesi yetkilileri, bakanlığın değerlendirmesini “keyfi” olduğunu belirtti ve “bu desteğe uygun görülmememiz sansürden başka bir anlam taşımamaktadır” açıklamasını yaptı.

Dersim ile ilgili akademik makalede ‘Kürt’ kelimesi Osmanlıca’dan ‘adi’ olarak çevrildi: (8 Ekim) Prof. Dr. İbrahim Yılmazçelik ve Doç. Dr. Sevim Erdem’in birlikte yazdığı “II. Abdülhamid Döneminde Dersim Sancağındaki İdari Yapı ve Ulaşım Ağı” başlıklı makaledeki bir alıntıda, ‘Kürt’ kelimesinin ‘adi’ olarak çevrildiği ortaya çıktı.

‘Nû Jîn’ belgeseli davasında karar: (8 Ekim) Nû Jîn belgeseli ile ilgili yeniden görülen davada yönetmen Altay’a 1 yıl 15 gün hapis cezası verildi, Dicle Anter’e verilen 10 ay 5 gün hapis cezası ise 6 bin TL’lik para cezasına çevrildi.

Mardin’de eylem ve etkinlik yasağı: (8 Ekim) Mardin Valiliği, “milli güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve genel sağlığın korunması” gerekçeleriyle kentte 15 gün süre ile eylem ve etkinlik yasağı ilan etti.

Fotoğrafçı ve şair Mehmet Özer’e hapis cezası: (8 Ekim) Fotoğrafçı ve şair Mehmet Özer’e, 12 Eylül Utanç Müzesi sergisine dair fotoğrafları ve çeşitli eylemler ile anmalarda çektiği fotoğrafları sosyal medya hesaplarında paylaştığı için “örgüt propagandası yapmak” suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Belgesel sinemacı Can Candan, Boğaziçi Üniversitesi kampüsüne alınmadığını duyurdu: (11 Ekim) Belgesel sinemacı ve akademisyen Can Candan, Boğaziçi Üniversitesi kampüsüne girişinin engellendiğini duyurdu.

Haftanın erişime engellenen içerikleri: (5-11 Ekim) Rüşvet iddialarına ilişkin haberlere ve İBB hesaplarına haciz iddialarıyla ilgili pek çok sitedeki habere yanı sıra platformumuzun konu ile ilgili haberine erişim engelleri getirildi.