DİSK Basın-İş: “Polis, Boğaziçi Üniversitesi önünde halkın haber alma hakkını engelliyor”

Boğaziçi Üniversitesi’nde 5 Ekim günü gözaltına alınan öğrencilerden ikisi tutuklanmıştı. Tutuklamaları protesto için 7 Ekim’de toplanan öğrencilerden de gözaltına alınanlar var; polis gazetecilerin görüntü almasını engelliyor


Fotoğraf: Boğaziçi Dayanışması

Boğaziçi Üniversitesi’nde 5 Ekim günü Rektör Naci İnci’nin şikayetiyle gözaltına alınan yedi öğrenciden ikisinin tutuklanmasını protesto için bugün (7 Ekim) düzenlenmek istenen eylem öncesinde polisin en az 7 öğrenciyi gözaltına aldı. Gözaltılar sırasında gazetecilerin işinin yapmasının engellendiği ve Halk TV’den Erdinç Yılmaz’ın bu esnada darp edildiği öğrenildi.

DİSK Basın-İş’in Twitter hesabından konuyla ilgili olarak; “Polis, Boğaziçi Üniversitesi önünde halkın haber alma hakkını engelliyor. Bu sansürdür, anayasal suçtur. @fahrettinaltun @suleymansoylu” ve “Görevli memurlar, hiç bir gerekçe olmaksızın habercilerin görevini yapmasını engelliyor. Biliyoruz ki bu onların keyfiyeti değil, ‘yukarıdan’ gelen talimatlar. Sansüre son verin. @fahrettinaltun @suleymansoylu @TC_istanbul” paylaşımları yapıldı.