Haftanın sansür gündemi

Muzır ilan edilen çizgi roman, sansürlenen filmler ve diziler, okul merdivenine ‘Türkçe konuş!’ ifadesinin yazılması, şehirlerde eylem ve etkinlik yasakları… 1-13 Eylül 2021 arasındaki sansür gündemini sizler için derledik


1 Eylül miting yasağını protesto edenlere polis engel oldu: (1 Eylül) 1 Eylül Dünya Barış Günü kapsamında yapılması planlanan mitingin yasaklanmasını protesto için Taksim Tünel’de bir araya gelen grup polis müdahalesi ile karşılaştı. Polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Hakkari ve Eskişehir’de eylem ve etkinlik yasakları: (1 Eylül) Hakkari Valiliği kentteki eylem ve etkinlik yasağını 15 gün süre ile uzattı. Kentte dilek feneri/balon ve drone uçurmak, konser, şenlik, tiyatro, skeç, sinevizyon, pandomim vb. faaliyetler de yasak. Eskişehir Valiliği de kentte 15 günlük yasak ilan etti.

Bitlis Valiliği’nden 15 gün süreli eylem ve etkinlik yasağı: (2 Eylül) Bitlis Valiliği, kentte düzenlenecek toplantıların, etkinliklerin ve gösteri yürüyüşlerinin mülki idare amiri iznine bağlandığını duyurdu.

‘Kibar Feyzo’ya, ‘Vizontele’ye ve ‘Bir Demet Tiyatro’ya sansür: (6 Eylül) Star TV’de 5 Eylül günü yayımlanan Vizontele filminin ve Bir Demet Tiyatro’nun yanı sıra yine Show TV’de dün yayımlanan Kibar Feyzo filminin sansürlendiği iddia edildi.

‘Kalp Çarpıntısı’ kitabı muzır yayın ilan edildi: (8 Eylül) İngiliz yazar Alice Oseman’ın iki erkeğin aşkını anlattığı, geçen aylarda Türkçe olarak da basılan Kalp Çarpıntısı adlı çizgi romanı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulunun kararı sonucu muzır yayın ilan edildi.

AYM, şair İlhan Sami Çomak için yapılan başvuruyu reddetti: (8 Eylül) Anayasa Mahkemesi şair İlhan Sami Çomak için yapılan ‘Uzun süre tutukluluk – adil yargılanma hakkı ihlali’ başvurularını “adil yargılanma eksiği olmadığı” gerekçesiyle reddetti.

Okul merdivenlerine ‘ya Türkçe konuş ya da sus!’ ifadesi yazıldı: (13 Eylül) Adana’nın Seyhan ilçesinde Kürtlerin yoğun olduğu bir mahalledeki ortaokulun merdivenlerine, ‘ya Türkçe konuş ya da sus!’ ifadesinin de aralarında olduğu cümleler yapıştırıldı.

DMAX’ten Polis Akademisi filmine sansür: (13 Eylül) DMAX’in Polis Akademisi 4 filmindeki Mavi İstiridye adlı gey barda geçen sahneye sansür uyguladığı iddia edildi.