RTÜK, Başak Demirtaş’ın katıldığı program nedeniyle FOX TV’ye inceleme başlattı

RTÜK, Başak Demirtaş’ın katıldığı ‘Çalar Saat’ programındaki açıklamalarını gerekçe göstererek FOX TV hakkında inceleme başlatıldığını duyurdu


Fotoğraf: Siyasi Haber

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK); 6 Ekim 2021 tarihinde FOX TV’deki Çalar Saat programına katılan eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın açıklamalarını gerekçe göstererek kanal hakkında inceleme başlatıldığını duyurdu. RTÜK’ün Twitter hesabından yapılan açıklamada, “FOX yayın kuruluşunda bugün gerçekleşen bir programda konuk Başak Demirtaş’ın sözleri ve açıklamaları nedeniyle 6112 sayılı Kanun çerçevesinde inceleme başlatılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

bianet‘in haberine göre, Çalar Saat programında Selahattin Demirtaş ile 19 aydır açık görüş yapamadıklarını belirten Başak Demirtaş durumun keyfi bir hal aldığını belirtmiş ve şu ifadeleri kullanmıştı: “Bizi izleyen tüm FOX izleyicilerine ve cezaevlerindeki tüm tutuklu ve hükümlülere selam söylemek istiyorum. Gültan Kışanak, Figen Yüksekdağ, İdris Baluken, Selçuk Mızraklı, Selçuk Kozağaçlı şahsında hepsine selam söylüyorum. Ayrıca Aysel Tuğluk ağır hasta, kendisine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Hasta tutsakların cezaevinden çıkarak dışarıda tedavi görebilmelerini diliyorum.”