Cumhuriyet’in TÜGVA haberine erişim engeli

Cumhuriyet gazetesinin eski TÜGVA üyesinden gelen ve vakıf başkanının “içeriden almış” dediği belgelerle yaptığı “Ensar, TÜRGEV, TÜGVA paralel terör örgütü gibi” başlıklı haberine erişim engeli getirildi


Cumhuriyet gazetesinin eski Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) üyesinden edindiği ve vakıf başkanının “içeriden” alındığını söylediği belgelerle 23 Ekim 2021’de “Ensar, TÜRGEV, TÜGVA paralel terör örgütü gibi” başlıklı bir haber yayımlamıştı. Gazete ilgili haberde, “Ensar, İlim Yayma, TÜGVA ve TÜRGEV için dönemin Bitlis Vali Yardımcısı Salih Altun’un, “paralel terör örgütü” uyarısında bulunduğunu” belirtmişti.

Söz konusu haberin engellenmesi için İlim Yayma Cemiyeti tarafından 27 Ekim 2021’de yapılan başvuru İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından reddedildi. Ret kararına ilişkin İlim Yayma Cemiyeti 1 Kasım 2021’de itirazda bulundu. İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği itirazla ilgili olarak 3 Kasım 2021’de verdiği kararla, “kişilik haklarını ihlal ettiği” gerekçesiyle habere erişim engeli getirdi.

Cumhuriyet gazetesi haberde, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile görüşme yapan vakıf üyelerinin, genel merkeze gönderdikleri raporlarında toplantıya ilişkin şu ifadelerin yer aldığını belirtti: “Vakfımızın sırtını iktidara dayayıp bir özgüven ve kibirle hareket ettiğini, genel merkezimizdeki ağabeylerimiz için zengin, kibirli, altında Audi Q7’ler olduğunu, hiçbirimizin amacının gerçekte İslama hizmet olmadığını iddia etti. Ensar, İlim Yayma, TÜGVA, TÜRGEV için paralel terör örgütü gibi yapılandığımızı, sonumuzun da onlar gibi olacağını söyledi.”