27 Nisan – 4 Mayıs sansür gündemi

Koronavirüs soruşturmaları, internet yasakları, barolara soruşturma… 27 Nisan-4 Mayıs haftasının sansür gündemini derledik


Kadınlara şiddetin görüntüsünü paylaşan gazeteciye soruşturma: 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü haberinin görüntülerini sosyal medya hesabı Twitter’da paylaşan Gazeteci Zülal Koçer’e soruşturma açıldı.

Pandemide internet hızı en çok Türkiye’de düştü: We Are Social ve Hootsuite araştırmasına göre koronavirüs salgını günlerinde Türkiye, Filipinler ve Güney Kore’nin ardından dünyada sabit internet hızının en çok düştüğü üçüncü ülke oldu.

Hakkari’de salgından önce başlayan yasaklar sürüyor: Hakkari’de, 15 günde bir yeniden ilan edilerek uzatılan eylem ve etkinlik yasakları devam ediyor. Koronavirüs salgını nedeniyle toplumun zaten eve kapandığı bu günlerde, valilikçe yapılan yasak açıklamaları OHAL günlerini hatırlatıyor.

Diyanet’i kınayan barolara soruşturma: Diyanet’in LGBTİ+’ları ve HIV’le yaşayanları hedef göstermesinin ardından tepki gösteren Ankara ve Diyarbakır barolarına soruşturma açıldı. Sosyal medyada LGBTİ+’lara karşı kampanya başlatıldı.

Şanlıurfa Barosu’ndan Ankara ve Diyarbakır’a destek: Şanlıurfa Barosu, LGBTİ+’lar hakkındaki nefret söylemlerine tepki gösteren barolar hakkında başlatılan soruşturmalarla ilgili açıklama yayınlayarak dayanışma gösterdi.

RTÜK’ten Halk Tv, FOX Tv ve Tele1’e yine ceza: RTÜK Üyesi İlhan Taşçı Halk Tv, FOX Tv ve Tele1 gibi pek çok konuda eleştirel yayın yapan kanallara ceza verildiğini duyurdu.

Netflix Türkiye’ye RTÜK eliyle ilk sansür: Netflix, RTÜK kararıyla Designated Survivor dizisinin 15 Temmuz darbe girişimini konu alan bölümünü Türkiye’den izlemeye kapattı.

MHP’den sosyal medyayı kısatlayacak teklif: MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk sosyal medya platformlarına TC Kimlik Numarasıyla girilmesinin zorunlu tutulmasına yönelik kanun teklifi sundu.

1 Mayıs’ta DİSK yöneticilerine polis saldırısı: Tüm dünyada işçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs için Taksim’e çıkmak isteyen DİSK üyelerine polis saldırdı, 20’ye yakın kişi gözaltına alındı.

AYM: Sendika.org’un kapatılması hukuksuz: AYM, Sendika.org’un engellenmesinin ifade ve basın özgürlüğüne aykırı olduğuna karar verdi.

Salgın sürecinde yerel gazeteciler hedefte: BİA Medya Gözlem Raporu’na göre koronavirüs sürecinde yerel vakaları gündeme getiren 12 gazeteci gözaltına alındı.

İbrahim Gökçek: Ben de Yaşamak istiyorum elbette: Ölüm orucundaki İbrahim Gökçek, “taleplerimizin karşılanması için iktidara baskı yapmalıyız” diyerek aydın ve sanatçılara seslendi.