1 Mayıs’ta DİSK yöneticilerine polis saldırısı

Tüm dünyada işçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs için Taksim’e çıkmak isteyen DİSK üyelerine polis saldırdı, bu esnada 20’ye yakın kişi gözaltına alındı


Koronavirüs tedbirleri kapsamında bugün 14.00’da başlayacak sokağa çıkma yasağı öncesinde 1 Mayıs kutlaması için çelenk bırakmak üzere Taksim’e çıkmaya çalışan DİSK üyeleri ve siyasi parti yöneticilerine polis müdahale etti.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve Genel Sekreter Adnan Serdaroğlu’nun da aralarında olduğu 20’ye yakın kişi gözaltına alındı. Sendika adına Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çalışkan, Taksim Anıtı’na çelenk bırakmaları engellenen ve gözaltına alınan yöneticileriyle ilgili bir açıklama yaptı.

Yöneticilerinin gözaltına alınması üzerine DİSK’in çelengini TİP Genel Başkanı Erkan Baş, CHP Milletvekilleri Ali Şeker ve Turan Aydoğan ile HDP’li vekiller Ahmet Şık, Oya Ersoy, Serpil Kemalbay, Züleyha Gülüm ve Musa Piroğlu Taksim Cumhuriyet Anıtı’na bıraktı.

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada, gözaltı işlemi yapılanların ifadeleri alındıktan sonra Cumhuriyet Savcılığı tarafından serbest bırakıldığı duyuruldu.

EMEP YÖNETİCİSİNE SOSYAL MEDYA TUTUKLAMASI

Emek Partisi Yüreğir İlçe Başkanı Ferit Kilis de sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek başlatılan soruşturma kapsamında tutuklandı. Tutuklanma gerekçesi olarak “terörle mücadelede görev almış kamu görevlisini hedef gösterme” suçu ileri sürüldü. Emek Partisi Adana İl Başkanı Av. Sevil Aracı, salgın koşullarında patronların çıkarlarından başka hiçbir şeyi korumayan iktidarın, emekçilerin sesini kısmak istediğini belirterek bu sosyal medya operasyonunun özellikle 1 Mayıs günü olmasının kasıtlı olduğunu ifade etti.