Hakkari’de salgından önce başlayan yasaklar sürüyor

Hakkari’de, 15 günde bir yeniden ilan edilerek uzatılan eylem ve etkinlik yasakları devam ediyor. Koronavirüs salgını nedeniyle toplumun zaten eve kapandığı bu günlerde, valilikçe yapılan yasak açıklamaları OHAL günlerini hatırlatıyor


Hakkari’deki eylem ve etkinlik yasakları 15 gün süreyle uzatıldı. Kentte salgından önce başlayan ve kapsamı OHAL uygulamalarını hatırlatan yasakların biri biterken yenisi başlıyor. Valilikten konuya ilişkin yapılan açıklama da bir öncekinde olduğu gibi; oturma eylemi, gösteri yürüyüşleri ve benzeri eylem-etkinliklerin yasaklandığı şeklinde.

28 Nisan-12 Mayıs tarihleri arasında uygulanacak yasağa ilişkin valilik tarafından yapılan açıklamanın diğer detayları şöyle:

“2911 Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. ve 19 Maddeleri ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11.Maddesi hükümleri gereğince; Valilik ve Kaymakamlık makamlarının uygun göreceği etkinlikler hariç olmak üzere, Hakkâri İl sınırları içerisinde (İl merkezi, ilçeler, Polis ve Jandarma sorumluluk bölgelerinin tamamı) 28/04/2020 tarihi saat 00:01’den 12/05/2020 tarihi saat 23:59’a kadar on beş (15) gün süre ile meydan, cadde, sokak, yol, park gibi umuma açık alanlarda Miting, Açık Yer Toplantıları, Gösteri Yürüyüşleri, Oturma Eylemi, Protesto Eylemi, Açlık Grevi, Çadır Kurma, Basın Açıklamaları, her türlü Stant Açma, Konser, Şenlik, Meşale Yakma, El İlanı/Bildiri/Broşür Dağıtma (Ticari faaliyetler hariç), Afiş/Poster Asma vb. türdeki her türlü eylem ve etkinliklerin yapılmasının yasaklanması kararı alınmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”