Şanlıurfa Barosu’ndan Ankara ve Diyarbakır’a destek

Şanlıurfa Barosu, LGBTİ+’lar hakkındaki nefret söylemlerine tepki gösteren barolar hakkında başlatılan soruşturmalarla ilgili açıklama yayınlayarak dayanışma gösterdi. Baronun açıklamasında, “Diyanet İşleri Başkanı 24.04.2020 tarihinde yapmış olduğu açıklama ile yükümlülüklere aykırı davranmış ve suç işlemiştir” denildi


Şanlıurfa Barosu bir açıklama yayınlayarak, Diyanet’in LGBTİ+’ları ve HIV’le yaşayanları hedef gösteren Cuma Hutbesine tepki gösterdikleri için haklarında soruşturma başlatılan Ankara ve Diyarbakır barolarının yanında olduğunu duyurdu.

“Diyanet’in açıklamalarını toplumun bir kesimini küçük düşürücü, ayrıştırıcı ve faşizan buluyoruz” denilen açıklamaya şöyle devam edildi:

‘DİYANET İŞLERİ DE ANAYASAYA UYGUN DAVRANMAKLA YÜKÜMLÜDÜR’

“Biz barolar için; Diyanet İşleri Başkanlığı, devletin idari yapısı içerisinde sistemin işleyişine katkı sunması gereken, yüzlerce kurumdan yalnızca biridir. Fazlası değildir. Hiç bir kutsiyeti veya diğer kurumlardan herhangi bir üstünlüğü yoktur. Bu sebeple de, devletin diğer kurumları gibi, Diyanet İşleri Başkanlığı ve başkanı da anayasaya ve devletin taraf olduğu uluslararası antlaşmalara uygun davranmakla yükümlüdür. Bu yükümlülük, anayasanın ikinci maddesinde yer alan ‘hukuk devleti’ ilkesinin gereğidir. Diyanet İşleri Başkanı 24.04.2020 tarihinde yapmış olduğu açıklama ile yukarıda belirtilen yükümlülüklere aykırı davranmış ve suç işlemiştir. Ankara ve Diyarbakır barosu da suçu ve suçluyu kamuoyuna ve adli mercilere ifşa etmiştir. Barolarımız mezkûr açıklamalarıyla esasen Avukatlık Kanunun 95. Maddesindeki görevini ifa etmiştir.”

Açıklamasını, “İktidarın sopası gibi hareket eden, Ankara ve Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı haksız ve hukuksuz soruşturmanın her aşamasında, hem Diyarbakır Barosu’nun hem de Ankara Barosu’nun yanında yer alarak, sonuna kadar dayanışma içerisinde olacağımızı kamuoyuna saygıyla belirtmek isteriz” şeklinde sonlandıran Şanlıurfa Barosu, Ankara ve Diyarbakır barolarına karşı başlatılan linç girişiminin karşısında olduklarının altını çizdi.