RTÜK’ten gündüz kuşağı programlarına ceza

RTÜK haftalık toplantı sonucunda ATV’ye, FOX TV’ye, Show TV’ye, Beyaz TV’ye, Star TV’ye, Halk TV’ye ve TELE 1’e ceza kesti. RTÜK üyesi İlhan Taşcı, ATV’deki “Esra Erol’da” programına uygulanan cezanın “göstermelik” olduğunu söyledi


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) 4 Şubat 2022’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yürürlüğe giren “sansür genelgesinin” ardından ilk kez toplandı. Üst Kurul, ATV’ye, FOX TV’ye, Show TV’ye, Beyaz TV’ye, Star TV’ye, Halk TV’ye ve TELE 1’e ceza kesti.

bianet‘in haberine göre Üst Kurul, ATV’de yayımlanan Esra Erol’da programında Erol’un 18 yaşındaki bir genç kadını istememesine rağmen canlı yayında ifşa etmesini ve kamuoyu önünde azarlamasını görüştü. Kurul yayın ilkelerini ihlal ettiği gerekçesiyle kanala yüzde 1’lik ceza verdi. RTÜK’ün Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) üyesi İlhan Taşcı, cezanın alt limitten “göstermelik” olarak verildiğini savundu. Taşçı sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Eleştirel sesleri susturabilmek için en ağır para cezası, program hatta yayın durdurma kararlarına gözünü kırpmadan imza atan RTÜK, söz konusu şikâyet rekoru kıran ATV’deki Esra Erol’da programı olunca en alt limitten göstermelik para cezasıyla olayı geçiştirdi” ifadelerini kullandı.

GÜNDÜZ KUŞAĞI PROGRAMLARINA CEZA

RTÜK toplantıdan sonra yaptığı açıklamada yaptırım gücü kullandığını belirtti. bianet‘in Üst Kurul’un verdiği cezalarla ilgili aktarımı şu şekilde:

  • Üst Kurul FOX TV’de yayımlanan Fulya İle Umudun Olsun programında kullanılan küfür ve argo ifadelerin yayın ilkesi ihlali olduğuna kanaat getirdi.
  • Show TV’deki Didem Arslan Yılmaz’la Vazgeçme programı “kaba ve ağza alınmayacak türden ifadeler” nedeniyle RTÜK gündemindeydi.
  • Beyaz TV’de yayımlanan Hayatta Her Şey Var adlı programda cinsel içerikli konuşmaların geçmesi ve Beyaz TV’nin yasada yer alan “yayın hizmetleri… toplumun millî ve manevî değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz” gerekçesiyle kanala idari para cezası uygulandı.
  • Star TV’deki Serap Paköz ile Gerçeğin Peşinde programında “normal olmayan evlilik dışı ilişkilerin sıradan olaylar gibi konuşulması, 4 yaşındaki bir çocuğun isminin ifşa edilmesi ile fotoğrafının defalarca yayınlanması” yasa ihlali olarak görüldü ve yayıncı kanala idari para cezası verildi.
  • ATV’de yayımlanan Esra Erol’da programını görüşen Üst Kurul, 6112 sayılı kanunda geçen yayın ilkelerinin ihlal edildiğini belirterek, “genel ahlaka, millî ve manevî değerlere aykırı hareket eden yayıncı kuruluş hakkında” idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

HALK TV’YE VE TELE 1’E CEZA

RTÜK, Halk TV’deki İki Yorum programında Levent Gültekin’in emniyet teşkilatı hakkında sarf ettiği “haddini bilmez, Şu tipe bak! Eşkıya, Bu, polislik değil. Bu, çeteliktir” ifadeleri nedeniyle; “yayında bir polis memurunun hedef gösterildiği” gerekçesiyle kanala idari para cezası verdi. Üst Kurul ayrıca; TELE 1’de 18 dakika programında Merdan Yanardağ’ın, “Türkiye’nin askerlerini diri diri yakanları, diri diri yakanları bile gizlediler. Aman bir İslamcı terör örgütünün adı geçmesin… Ya Müslümanlar da terör örgütleri kuruyorlar ve terör örgütlerinde Türk askerlerini öldürüyorlar. İslamcı terörü bakın, İslamcı terörü, İslamcı terörü, İslamcı terörü yıllarca gizlediler” sözleri nedeniyle kanala para cezası kesti.

ÇEŞİTLİ DİZİLERE VE PROGRAMLARA DA CEZA

FOX TV’deki Yasak Elma dizisinde “evlilik dışı çarpık ilişkilerin olağanmış gibi gösterildiği” ve “karakterler arası seviyesiz diyalogların aile kurumuna zarar verdiğini” belirten RTÜK, “genel ahlaka, milli ve manevi değerlere ters düşecek şekilde yayın yapan” kanala idari para cezası uyguladı. Üst Kurul ayrıca, Kanal D’de yayımlanan Yargı dizisindeki silahlı şiddet görüntülerinin “bireylerde duyarsızlaşmaya ve şiddetin kanıksanmasına yol açabileceği” gerekçesiyle kanala idari para cezası kesti.

TV 8’deki Survivor Allstar programında “yer alan gergin tartışma ortamlarında kişiler arasında geçen hakarete varan incitici ve yaralayıcı ithamların, saldırgan tutumların, çocuk ve gençler üzerinde olumsuz etki edebilecek türden davranışlar olduğu” ve “yayıncılık ilkelerinin ihlal edildiği” gerekçesiyle Üst Kurul, yayıncı kuruluşa idari para cezası verdi. Son olarak Virgin Radyo’ya Mesut Süre ile Rabarba programında “alkol kullanımını ve kumar oynamayı özendirici nitelikte yayın yapıldığı” gerekçesiyle idari para cezası verildi.