Haftanın sansür gündemi

Cezaevi yönetiminden mektup sansürü, RTÜK’ün AMED Radyo TV’ye para cezası uygulaması, Güldür Güldür Show’da Nurettin Nebati ile ilgili skecin yayımlanmaması ve Arka Sokaklar’da “göçmen” kelimesinin sansürlenmesi… 19 Nisan – 9 Mayıs 2022 arası sansür gündemini derledik


Rap müzisyeni Murda’ya hapis cezası: (19 Nisan) Rap müzisyeni Murda, bazı şarkılarında “uyuşturucu madde kullandırmaya özendirdiği” gerekçesiyle 10 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

RTÜK’ten AMED Radyo TV’ye para cezası: (20 Nisan) RTÜK, Diyarbakır’da karasal yayın yapan AMED Radyo TV’ye, ‘RTÜK beyannamesi göndermediği’ iddiasıyla idari para cezası kesti.

İstanbul Valiliği 24 Nisan anmasına izin vermedi: (25 Nisan) 2010 yılından bu yana 1915’te ve sonrasında hayatını kaybeden Ermenileri anmak için her 24 Nisan’da yapılan anma toplantısının; bu yıl 24 Nisan Pazar günü saat 19.00’da Beşiktaş Barbaros Meydanı’nda yapılması için yapılan başvuruya İstanbul Valiliği izin vermedi.

Özgür Gelecek’in web sitesine erişim engeli: (26 Nisan) Sakarya 1. Sulh Ceza Hakimliği, Özgür Gelecek gazetesinin web sitesine erişim engeli getirdi.

Sessiz İstila filminin yapımcısı gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı: (4 Mayıs) YouTube’da yayımlanan ve sosyal medyada da ses getiren Sessiz İstila kısa filminin yapımcısı Hande Karacasu, “mültecilerle ilgili bilgileri manipüle ettiği” gerekçesiyle 4 Mayıs’ta gözaltına alındı; ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Cezaevi yönetiminden mektup sansürü: (5 Mayıs) Grup Yorum üyesi Sultan Gökçek’in cezaevinde yaşadığı hak ihlallerini anlattığı ve Halk TV’nin web sitesine gönderdiği mektup cezaevi yönetimi tarafından sansürlendi. Bir kısmı kağıt ile kapatılarak fotokopisi çekilen mektubun fotokopi versiyonu postaya verildi ve Gökçek’in çizdiği karikatür de zarftan çıkarıldı.

Nurettin Nebati ile ilgili skeç yayımlanmadı: (9 Mayıs) Show TV’deki Güldür Güldür Show’un tanıtımlarında yer alan ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin taklidinin yapıldığı skeç yayımlanmadı.

Arka Sokaklar dizisinde ‘göçmen’ kelimesi sansürlendi: (9 Mayıs) Kanal D’de yayımlanan Arka Sokaklar dizisinin 626. bölümünde, sosyal medyada göçmenlerin sorumlu tutulduğu taciz videoları işlendi. Dizinin birkaç sahnesinde ‘göçmen’ sözcüğü sansürlendi.