Kadınlara şiddetin görüntüsünü paylaşan gazeteciye soruşturma

Hakkında başlatılan soruşturmaya dair Koçer, “Gazeteciler ne zaman bu devletin kabahatlerini ortaya koyacak işler yapsa, hedef oluyorlar, suçlu ilan ediliyorlar. Oysa ki suç işleyenindir, bunu açığa çıkaran gazetecinin değil.” değerlendirmesini yaptı


8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü haberinin görüntülerini sosyal medya hesabı Twitter’da paylaşan Gazeteci Zülal Koçer’e soruşturma açıldı.

Evrensel Gazetesi’nden Eylem Nazlıer’in haberine göre; soruşturma, Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı Bilişim Suçları Bürosu tarafından yürütülüyor.

Hakkındaki soruşturmayı Twitter hesabı üzerinden duyuran Koçer, “Bir gazeteci olarak kaydetmek ve kaydettiğimi kamuoyu ile paylaşmak benim görevim. O gün de öyle yaptım. Sosyal medya hesabımdan paylaştığım bu video çok sayıda paylaşım alırken bir o kadar da emniyet müdürlüğü ve içişleri bakanlığı etiketi aldı. Polis tarafından kadınların saçlarından tutulup gözaltına alındığını gösteren videoyu paylaştığım için. Bugün ise soruşturma başlatıldığını öğrendim” dedi.

‘O GÜN YAPTIĞIM TEK ŞEY GAZETECİLİKTİ’

Koçer, “Soruşturmanın bu tweet nedeniyle olduğunu öğrensem de henüz suç isnadını bilmiyorum. Ancak benim o gün yaptığım tek şey gazetecilikti. Suç oluşturacak herhangi bir fiilim yokken suç isnat etmeleri şaşırtmıyor açıkçası çünkü biliyoruz ki bu ülkede gazetecilik birileri için fazla tehlikeli. Gazeteciler ne zaman bu devletin kabahatlerini ortaya koyacak işler yapsa, hedef oluyorlar, suçlu ilan ediliyorlar. Oysa ki suç isleyenindir, bunu açığa çıkaran gazetecinin değil. Gazetecilik suç değildir, gördüklerimi kaydetmeye, halka ulaştırmaya devam edeceğim” diye konuştu.

‘GAZETECİLERİ DEĞİL KADINLARIN ŞİDDET FAİLLERİNİ YARGILAYIN’

Gazeteci Dayanışma Ağı’ndan yapılan açıklamada ise, “Gazeteci Zülal Koçer hakkında, 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nde kadınlara yönelik şiddeti aktardığı paylaşımı nedeniyle soruşturma başlatıldı. Gazetecileri değil, kadınların şiddet faillerini yargılayın! Meslektaşımız Koçer’in yanındayız. #GazetecilikSucDegildir” denildi.