Salgın sürecinde yerel gazeteciler hedefte

BİA Medya Gözlem Raporu’na göre salgına dair haber yapan 12 yerel gazeteci gözaltına alındı


Bağımsız İletişim Ağı’nın (BİA) ocak, şubat ve mart aylarını kapsayan BİA Medya Gözlem Raporu’na göre koronavirüs kapsamında habercilik yapan, yerel vakaları gündeme getiren 12 yerel gazeteci gözaltına alındı, üçü de emniyetten telefonla aranarak ifadeye çağrıldı.

Rapora göre, Bartın’da çıkan Halk Gazetesi ve Pusula Gazetesi’nin sahibi Mustafa Ahmet Oktay’la Yazı İşleri Müdürü Eren Sarıkaya; Antalya merkezli haberimizvar.net haber sitesi Yayın Yönetmeni İdris Özyol ve Genel Yayın Koordinatörü Ebru Küçükaydın; Kocaeli merkezli Ses Gazetesi çalışanları İsmet Çiğit, Ahmet Seminer ve Güngör Aslan koronavirüs haberleri nedeniyle gözaltına alınıp, ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Nurcan Baysal’a da Ahval haber portalında yer alan Diyabakır’daki koronavirüs tedbirleri hakkındaki yazıları nedeniyle soruşturma başlatıldı.

Raporda ayrıca koronavirüse ilişkin resmi bilgileri ve alınan önlemleri tartışmaya açan, salgının sosyal ve ekonomik yansımalarına işaret eden sağlık profesyonelleri, gazeteciler ve araştırmacılara yaygın medyada yer verilmediğine dikkat çekildi.