Sansür Gündemi: 18 Ekim – 2 Kasım 2023

Susma Platformu’nun etkinlikleri, yasaklı Kara Kafa filmi tekrar gösterimde, konser iptalleri, algoritma sansürü, yargılamalar, sanatçılar için destek ağları.. 18 Ekim – 2 Kasım sansür gündemini sizler için derledik


Fazıl Say İsviçre konserlerinin Filistin paylaşımları sebebiyle iptal edildiğini açıkladı: (23 Ekim) İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını kınayan Fazıl Say, bu sebeple İsviçre konserlerinin Migros tarafından iptal edildiğini açıkladı. Migros Türkiye cevaben konserler ile alakaları olmadığını duyurdu.

Omuz Dayanışma ve Paylaşım Ağı’nın 10. dönemi başlıyor!: (26 Ekim) Kültür-sanat emekçilerinin karşılaştığı ekonomik zorluklar ve sosyal güvencesizliğe karşı dayanışma ve karşılıksız kaynak paylaşımı ile destek olmayı amaçlayan Omuz Dayanışma, 10. Dönem başvurularını açtı. Son başvuru tarihi, 24 Kasım 2023.

Susma Platformu, Leyli Sanat Derneği’nin “Sanat Üretimine Sivil Bakış” paneline katıldı: (26 Ekim) Platform olarak, 22 Ekim günü Leyli Sanat Derneği’nin sanat üreticilerinin ihtiyaç ve problemlerini duyurmak amacıyla düzenlediği “Sanat Üretimine Sivil Bakış” paneline katıldık.

Yasaklı “Kara Kafa” filmi yeniden gösterimde: (26 Ekim) 1980’de sansür kurulunun “dost ülke Almanya’nın onuruyla oynandığı” gerekçesiyle yasakladığı 1979 yapımı film, ancak 2012’de Antalya’da, restore edilmiş versiyonu ise bu yıl Berlin ve İstanbul Film Festivalleri’nde seyirciyle buluşabildi.

Çevrimiçi etkinlik: Kanun Hükmü süreci belgesel-sinema için ne ifade ediyor?: (26 Ekim) Çevrimiçi yapılacak bu etkinlikte en başından itibaren farklı şekillerde sansüre maruz kalan Kanun Hükmü belgeselinin hikayesini yönetmen Nejla Demirci ve avukat Ergin Cinmen’den dinlerken, sürecin Türkiye’de belgesel-sinema için ne ifade ettiğini konuşacağız.

Dimitr Dimov’un Tütün isimli eseri Amazon’da algoritmaya takıldı: (27 Ekim) Ağustos 2022’de Kor Kitap tarafından yayımlanan eser, başlığında yer alan “tütün” kelimesi sebebiyle algoritma tarafından satıştan kaldırıldı.

Musa Orhan’a hakaretten yargılanan Hazal Kaya hakkında karar verildi: (31 Ekim) Oyuncu Hazal Kaya hakkında geçen yıl Batman’da intihar eden İpek Er’e cinsel saldırıda bulunan Uzman Çavuş Musa Orhan’a sosyal medya hesabından hakaret ettiği gerekçesiyle açılan davada mahkeme “ceza verilmesine yer olmadığına” karar verdi.

Cihan Aymaz’ın katiline müebbet hapis istendi: (31 Ekim) Cihan Aymaz’ı istediği şarkıyı çalmadığı gerekçesiyle öldüren Mehmet Caymaz hakkında hazırlanan iddianamede müebbet hapis cezası istendi, tahrik indirimi uygulanmaması talep edildi.

BEKSAV üyeleri hakim karşısında (2 Kasım) BEKSAV’ın Onur Ayı kapsamında gösterimi engellenen “Pride” filmi ardından açılan davanın ilk duruşması 31 Ekim’de görüldü. Dava 30 Ocak 2024’e ertelendi.

İdil Kültür Merkezi’ne polis baskını: 9 gözaltı (2 Kasım) İdil Kültür Merkezi’ne baskın düzenleyen polis, 8’i Grup Yorum üyesi 9 kişiyi gözaltına aldı.