Ankara Operası Orkestrası sanatçıları ‘hayatımız önemli değil mi’ diyerek kendilerini ihbar etti

Salgının yayılma hızını düşürmek için alınan tedbir kararlarına rağmen konser programları iptal edilmeyen Ankara Operası Orkestrası sanatçıları kendilerini Sağlık Bakanlığı’na ihbar etti


Salgının yayılma hızının zirve yapmasına ve sokağa çıkma kısıtlaması dahil birçok ciddi tedbir kararına rağmen konser programları iptal edilmeyen Ankara Operası Orkestrası sanatçıları, kendilerini bakanlığa ihbar etti. Sanatçılar, kendilerinin ve ailelerinin sağlığının dolayısıyla hayatlarının riske edildiğini kaydederek isyan etti.

Cumartesi sergilenecek ‘Operet Gecesi’ eserinin provası için toplanan orkestra üyeleri, tüm çabalarına rağmen tedbir alınmaması ve yaklaşık 20 nefesli çalgının görevlendirilmesi üzerine tepkilerini gösterdi. Polis prova sırasında Ankara Opera Sahnesi Büyük Tiyatro’ya girdi. Prova iptal edildi, cumartesi günü gerçekleşmesi planlanan konserin akıbeti bilinmiyor.

BAKANLIK POLİSİ ARADI

Sözcü’den Yusuf Demir’in haberine göre Büyük Tiyatro’daki prova sırasında Sağlık Bakanlığı İhbar Hattı’nı arayan sanatçılar, maske kuralının ihlal edildiğini bildirdiler. Bakanlık ihbarı polise yönlendirince harekete geçen ekipler çok kısa süre içinde provanın yapıldığı salona geldi. Ankara Operası’ndaki prova iptal edildi. Cumartesi saat 15.00’te planlanan konserin akıbeti ise bilinmiyor. Operadakiler hareketli saatleri şöyle anlattı:

“Dün Cumhurbaşkanlığı Kabinesi çok ciddi kararlar aldı. Sokağa çıkma kısıtlaması dahi getirildi. Tüm vatandaşların hayatı önemli sanatçıların değil mi… Cumartesi günü için 40 kişilik orkestra yapmışlar. Bu pekala tüm dünyada olduğu gibi birkaç nefesliyle halledilebilirdi.

Bir nefeslinin 4 metre ileriye üflediği ve etkilediği bilimsel olarak kanıtlandı. Arkadan nefesliler üflüyor. Kapalı ortamda diğer tüm sanatçılar tehdit altında kalıyor. Bu durum yöneticilere aktarıldı ancak hiçbir tedbir alınmadı. Sonuçta tüm sanatçılar ‘Biz bu şartlarda çalışmıyoruz. Nefeslilerin önüne bir parça pleksiglas koyarak bu iş olmaz. En azından nefesliler orkestradan çıkarılarak bir çözüm sağlanabilir.” 

BENZER OLAYLAR DAHA ÖNCE DE YAŞANDI

Benzer bir olay yaz aylarında da yaşanmıştı. Aspendos’ta gerçekleşecek bir konser öncesi sanatçılar kendilerini Sağlık Bakanlığı İhbar Hattı’na şikayet etmişlerdi. Bunun üzerine polis müdahale etmişti.

Mayıs ayında ise Antalya Opera ve Balesi’nin Cumhurbaşkanlığı görevlendirmesiyle Pamukkale’de Hierapolis antik kentinde gerçekleştirileceği konser öncesi aynı endişeler dile getirilmişti. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Aydın Özer tedbirler kapsamında sosyal mesafenin korunması gerektiği uyarıları yapılırken ve her türlü sportif, kültürel, sanatsal faaliyetlere sınırlandırma getirilmişken Cumhurbaşkanlığı’ndan gelen istekle Pamukkale’deki konserin yapılmak istenmesini eleştirmişti.