Haftanın sansür gündemi

RTÜK’ten idari para cezaları ve yayın yasağı, ODTÜ rektörlüğünden etkinlik yasağı, Munzur Kitap Günleri’nde iki kitaba el konulması ve Disney+ Türkiye yönetiminin altyazı çevirmenlerine ‘uyarı’ metni göndermesi… 5 – 18 Temmuz 2022 arası sansür gündemini sizler için derledik


Ankara’da Onur Yürüyüşü yasaklandı: (5 Temmuz) Ankara Valiliği’nin, 5 Temmuz 2022 Salı günü 17.30’da Kuğulu Park’ta gerçekleştirilecek Onur Yürüyüşü’ne izin vermediği iddia edildi. Yeniden Refah Partisi Gençlik Kolları Genel Başkanı, valiliğin kendisini bizzat aradığını ve izin verilmeyeceğini sosyal medyadan duyurdu.

ODTÜ rektörlüğü Çevre Topluluğu’nun etkinliğini yasakladı: (6 Temmuz) ODTÜ rektörlüğünün, ODTÜ Çevre Topluluğu tarafından 17 Haziran 2022’de yapılması planlanan ve odağına iklim krizini, kuir ekolojiyi ve ekofeminizmi alan kampüs içi etkinliğini yasakladığı öğrenildi.

RTÜK’ten idari para cezaları: (6 Temmuz) Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 29 Haziran’da Halk TV’ye, KRT’ye, TELE 1’e, TGRT’ye ve Radyo Sputnik’e üst sınırdan idari para cezası verdi. Üst Kurul Halk TV’ye bir hafta içinde, Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir konuşmasını ikinci kez yayımladığı için yeniden para cezası kesti.

RTÜK’ten doktor cinayeti haberlerine yayın yasağı: (7 Temmuz) RTÜK, Konya Şehir Hastanesi’nde bir hasta yakınının Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekrem Karakaya’nın öldürmesine ilişkin haberlere yayın yasağı getirildiğini duyurdu.

Munzur Kitap Günleri’nde iki kitaba el konuldu: (18 Temmuz) Dersim Belediyesi ve Yayıncılar Kooperatifi işbirliği ile 13 Temmuz’da başlayan Munzur Kitap Günleri’nde polis, Dipnot Yayınları’nın ve Tekin Yayınevi’nin iki kitabına “toplatma kararı” gerekçesiyle el koydu.

Apolas Lermi’nin Giresun’daki konseri iptal edildi: (18 Temmuz) Giresun’un Güce ilçesindeki “Ağaçbaşı Otçu Şenliği” kapsamında sahne alması planlanan müzisyen Apolas Lermi’nin 17 Temmuz’daki konseri, valilik tarafından iptal edildi.

Disney+ Türkiye’den altyazı çevirmenlerine ‘uyarı’ metni: (18 Temmuz) Disney+ Türkiye yönetiminin, platformun mevcut ve önümüzdeki günlerde yayına girecek yapımları ile ilgili altyazı çevirmenlerine ‘uyarı’ metni gönderdiği; çevirmenlerden, “İslam için kritik noktalar, Ermeni Soykırımı, Kürt meselesi ve Kıbrıs sorununu” ele alan yapımlar hakkında platform yönetimini uyarmalarının istendiği iddia edildi.