Kocaeli Valiliği’nden eylem yasağı

Kocaeli Valiliği, işten atılan ve ücretsiz izne zorlanan metal işçilerinin Ankara’ya yürüyeceklerini duyurmasının ardından 30 günlük eylem yasağı ilan etti


Birleşik Metal-İş’e üye olduktan sonra tazminatsız şekilde işten atılan ve ücretsiz izne zorlanan Systemair HSK, Özer Elektrik ve Baldur işçilerinin 24 Kasım Salı günü Ankara’ya yürüyeceklerini duyurmasının ardından, Kocaeli Valiliği salgın gerekçesiyle kentte 30 gün boyunca gösteri ve yürüyüş yasağı kararı aldı.

Valiliğin yaptığı koronavirüs salgınının gerekçe gösterildiği açıklamada, “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. maddesinde ‘Bölge valisi, vali veya kaymakam, milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla belirli bir toplantıyı bir ayı aşmamak üzere erteleyebilir veya suç işleneceğine dair açık ve yakın tehlike mevcut olması halinde yasaklayabilir’ hükmü gereğince; ilimiz genelinde bulaşın yayılmasını önlemek amacıyla; gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantıları; Kocaeli il sınırları içerisinde 22/11/2020 günü saat 24.00’ten 21/12/2020 günü saat 24.00’e kadar 30 gün süre ile yasaklanmıştır” denildi.

Yasak kararına tepki gösteren Birleşik Metal-İş Gebze 2 No’lu Şube Başkanı Necmettin Aydın “Bu karar esas olarak Kovid-19 salgını bahane edilerek işçiler üzerindeki baskıyı artırmak, mücadeleyi kırmak için alınmıştır. İşyerlerinde işverenler tarafından yapılan zulmü görmeyenler, işçiler taleplerini dile getirmek istediğinde işverenlere kol kanat germekte gecikmediler. Alına bu kararı kınıyoruz. Yaşasın iş, ekmek, özgürlük mücadelemiz” dedi.