Oyuncu ve milletvekili Barış Atay hakkında fezleke

TİP Milletvekili ve oyuncu Barış Atay hakkında ‘kırmızı fularlı kız’ olarak bilinen Ayşe Deniz Karacagil paylaşımı nedeniyle fezleke hazırlandı


Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkan Yardımcısı ve oyuncu Barış Atay’a, ‘kırmızı fularlı kız’ olarak tanınan ve ardından IŞİD’le çatışırken hayatını kaybeden Ayşe Deniz Karacagil hakkında 2017’de yaptığı bir sosyal medya paylaşımı nedeniyle fezleke hazırlandı.

Evrensel’in haberine göre; Barış Atay, fezlekeye söz konusu 30 Mayıs 2017 tarihli tweetinde “Yaşadığı dönemin sorunlarına çözüm bulabilmek amacıyla inisiyatif alıp, hayatının akışını değiştiren, gencecik bir devrimci daha” ifadelerini kullanmıştı. 

AYŞE DENİZ KARACAGİL KİMDİR?

Ayşe Deniz Karacagil, Gezi eylemleri sırasında Antalya’daki eylemlere katılmış, kırmızı fular taktığı gerekçesiyle gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Hakkında açılan iki Gezi davasında 103 yıl hapis cezasıyla yargılanan Karacagil, 6 Şubat 2014 tarihinde tahliye edilmişti.

Karacagil’in Demokratik Suriye Güçleri (DSG) tarafından Rakka’nın IŞİD’den kurtarılması için düzenlenen operasyon sırasında 29 Mayıs 2017 tarihinde yaşamını yitirdiği açıklanmıştı.

MİLLETVEKİLLERİ HAKKINDA 22 YENİ FEZLEKE

Mezopotamya Ajansı’nın (MA) aktardığına göre de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM), 18 milletvekili hakkında 22 yeni fezleke gönderildi. Aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da bulunduğu 18 milletvekili hakkında, dokunulmazlığın kaldırılması istemiyle 22 fezleke Meclise sunuldu. Fezlekelerin yedisi HDP milletvekilleri hakkında, biri de Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz hakkında hazırlandı.