14 – 21 Aralık haftası sansür gündemi

BluTv’nin Çıplak dizisini yayından kaldırması, ATV’nin ‘HDP logosu’ tahribi, gözaltında işkencenin suç delili sayılması ve erişime engellenen haberler… 14 – 21 Aralık haftası sansür gündemini derledik


İzinsiz’in çalışmalarına bilirkişi raporu istendi: Sokak sanatçısı İzinsiz’in duruşması 25 Mayıs’a ertelendi. Mahkeme Mimar Sinan Üniversitesi’nden bilirkişi oluşturulmasına karar verdi.

Pandemi döneminde işsiz kalan müzisyen intihar etti: Salgın önlemleri denilerek müzikle beraber tüm kültür sanat hayatının durdurulmasının ve sanatçıların devlet desteğinden yoksun bırakılmasının faturası ağırlaşıyor. İşsiz kalan bir müzisyen daha intihar etti.

Mülteciler hakkındaki sözleri nedeniyle Altaylı’ya suç duyurusu: Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, programında kullandığı ifadeler nedeniyle Fatih Altaylı hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

HDP önünde bekletilenlerden gazetecilere saldırı girişimi: HDP Diyarbakır il binası önünde bekleyen bir grup, gazeteci ve partililere yönelik saldırı girişiminde bulundu.

Gözaltına alındığına ilişkin haber suç delili sayıldı: Gazeteci Murat Sekmen hakkında açılan davada, gazetecinin gözaltına alındığına ilişkin basında çıkan haberler suç delili olarak kabul edildi.

YouTube Türkiye’ye temsilci atayacak: ‘Baskıcı ve sansürcü düzene boyun eğmek’: Youtube Türkiye’de ‘yerel bir tüzel kişi’yi temsilci atama sürecini başlattığını duyurdu. Prof. Dr. Yaman Akdeniz karar hakkında, “Anlaşılan YouTube baskıcı ve sansürcü düzene boyun eğecek” değerlendirmesini yaptı.

ATV, HDP’nin logosunu düşmanlaştırıcı bir görsele dönüştürdü: ATV, HDP’nin amblemini adeta yeniden tasarlayarak; yapraklar ve yıldızlarla bezeli olan logoyu el bombası ve mermiyle değiştirerek yayınında kullandı. Gerçek olmayan bu logoyla düşmanlaştırıcı bir yayıncılık yapan kanal hakkında HDP hem yargıya hem RTÜK’e başvuruda bulundu. HDP konuya ilişkin açıklamasında “yayıncılık adı altında nefret suçu işlenmiştir” ifadelerini kullandı.

BluTv ‘Çıplak’ dizisini yayından kaldırdı: BluTv’de Haziran ayında ilk sezonu yayınlanan ‘Çıplak’ dizisi yayından kaldırıldı.

Dersim’de 15 gün süreyle eylem etkinlik yasağı: Dersim kent genelinde tüm eylem ve etkinlikler, pandemi koşulları gerekçe gösterilerek 15 gün süreyle yasaklandı. Bu kararla Dersimliler yılbaşı öncesi son 15 günü yasaklı geçirecek.

Haftanın erişime engellenen haberleri: PTT’deki yolsuzluk, Erdoğan’ın serveti ve AKP milletvekilleri hakkındaki haberlere erişim engeli getirildi. 14 – 21 Aralık erişim engellemelerini derledik.