Haftanın sansür gündemi

Susma Platformu’nun erişim engeli haberine erişim engeli, Onur Ayı’nın başında BEKSAV ve Üniversiteli Feminist Kolektif’in film gösterimlerine kaymakamlıklardan yasaklama kararları, RTÜK’ten seçim gündemli yayınlara ceza… 1-10 Haziran 2023 tarihleri arasındaki sansür gündemini sizler için derledik.


“Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılanan avukat Efkan Bolaç beraat etti: (1 Haziran) Avukat Efkan Bolaç, 2014 yılında sosyal medya hesaplarından paylaştığı Brezilyalı karikatürist Carlos Latuff imzalı Soma maden işçileri ve Berkin Elvan karikatürleri nedeniyle “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılandığı davada beraat etti.

Asliye Ceza Mahkemesi ardından TİHEK kararı: Gülşen’e toplam 150 bin TL para cezası: (2 Haziran) Geçtiğimiz yıl verdiği bir konserde kullandığı ifadeler üzerinden hedef gösterilen, hakkında 10 ay hapis cezası ve HAGB kararı verilen Gülşen, bu sefer de aynı olay sebebiyle TİHEK tarafından idari para cezasına mahkum edildi. TİHEK’e yapılan üç başvuruda her bir başvuru için ayrımcılık yasağının ihlal edildiğine ve 50.000 TL idari para cezası uygulanmasına oy çokluğuyla karar verildi, TİHEK Başkanı ve bir üye karara katılmayarak karşı oy kullandı.

Nusaybin Belediyesi’nde kayyım Kürtçe park ismini sildirdi: (4 Haziran) Mardin Nusaybin’deki Parqa Kader Ortakaya (Kader Ortakaya Kardeşlik Parkı) tabelası belediye kayyımı Ercan Kayabaş’ın talimatıyla 3 Haziran’da silindi. 

Ataol Behramoğlu’nun Bitlis’teki söyleşileri iptal edildi: (5 Haziran) Kırmızı Bülten Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Yüzer tarafından hedef gösterilen şair Ataol Behramoğlu, Bitlis’teki söyleşilerinin iptal edildiğini sosyal medya hesabından duyurdu.

Susma Platformu’nun erişim engeli haberine erişim engeli getirildi: (5 Haziran) Susma Platformu’nun web sitesinde yer alan “’Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye’deki koronavirüsü Şubat’ta tespit ettiğini söyleyen’ makaleye erişim engeli” başlıklı habere erişim engeli getirildi.

Üniversiteli Feminist Kolektif’in “Diren Ayol” belgesel gösterimi Şişli Kaymakamlığı tarafından yasaklandı: (6 Haziran) Üniversiteli Feminist Kolektif’in Onur Ayı etkinlikleri kapsamında planladığı “Diren Ayol” belgesel gösterimi “söz konusu faaliyetin yapılması halinde topumda infial uyandıracak, milli, vicdani ve insani değerlere dokunarak, toplumsal iç barışı tehdit edebileceği” gerekçeleri ile yasaklandı.

Manga sitesi Jiangzaitoon’a ikinci kez erişim engeli: (7 Haziran) Manga ve webtoon çevirileri yapan Jiangzaitoon’un web sitesine erişim ikinci kez engellendi. Erişim engelinin sitede yer alan LGBTİ+ içerikli yayınlardan da kaynaklandığı düşünülüyor.

BEKSAV’ın Pride film gösterimine kaymakamlık yasağı: (8 Haziran) BEKSAV Sinema Kolektifi’nin Onur Ayı kapsamında gerçekleştirmeyi planladığı Pride(Onur) film gösterimi Kadıköy Kaymakamlığı tarafından “genel ahlaka aykırı olduğu”, “kamu düzeninin sağlanması” ve “suç işlenmesinin önlenmesi” gerekçeleriyle yasaklandı. İzlemeye gelenler gözaltına alındı.

Melek Mosso İstanbul’da vereceği konseri iptal etti: (8 Haziran) Bir ödül töreninde yaptığı konuşma nedeniyle hedef gösterilen müzisyen Melek Mosso, sosyal medya hesaplarından 8 Haziran’da vereceği konseri iptal ettiğini duyurdu.

RTÜK’ten Flash Haber, FOX TV, Halk TV ve Tele1’e ceza: (8 Haziran) RTÜK, seçim sonrası ilk toplantısında Flash Haber, FOX TV, Halk TV ve Tele1’e idari para cezaları kesti. Cezalara konu yayınların hepsi seçim değerlendirmeleri ve eleştirilerine ilişkin.