Dersim’de 15 gün süreyle eylem etkinlik yasağı

Dersim kent genelinde tüm eylem ve etkinlikler, pandemi koşulları gerekçe gösterilerek 15 gün süreyle yasaklandı. Bu kararla Dersimliler yılbaşı öncesi son 15 günü yasaklı geçirecek


Tunceli Valiliği, yaptığı bir açıklamayla 15 gün boyunca kent genelinde tüm eylem ve etkinliklerin yasaklandığını duyurdu. Valiliğin açıklamasında yasaklamaya gerekçe olarak pandemi koşulları gösterildi.

Açıklamada valilik ve kaymakamlıkların uygun göreceği etkinlikler ile kamu kurum ve kuruluşlarının düzenleyeceği, resmi bayram, resmi anma günleri, resmi tören ve kutlamaların söz konusu yasağın dışında tutulacağı belirtildi.

13 Aralık saat 00.01’den itibaren yasak kararının geçerli olacağı belirtilen açıklamanın devamında, 15 gün süreyle yasak olan eylem ve etkinlikler şu şekilde sıralandı:

“Her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting, açık hava toplantısı, protesto eylemi, oturma eylemi, açlık grevi, stant açmak, imza kampanyası, konser, şenlik, el ilanı bildiri, broşür dağıtmak, afiş poster açmak, meşale yakma ve taşıma, konferans vb. tüm etkinlikler.”