Haftanın sansür gündemi

‘Mem û Zîn’ oyunu gerekçesiz iptali, yazar Azad Zal’a hapis cezası, RTÜK Başkanı’ndan televizyon kanallarına “gıda fiyatı” uyarısı ve İstanbul Valiliği’nden 8 Mart eylemine yasak… 7 – 14 Mart 2022 haftası sansür gündemini derledik


RTÜK Başkanı’ndan kanallara “gıda fiyatı” uyarısı: (7 Mart) RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin Twitter’dan yaptığı açıklamada, haber bültenlerinde ve yorum programlarında “gıda fiyatlarına ilişkin bazı spekülatif açıklamaların yapıldığını” ve üst kurulun yayınları dikkatle takip ettiğini belirtti.

İstanbul Valiliği: “8 Mart’ta eyleme müsaade etmeyeceğiz:” (7 Mart) İstanbul Valiliği, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Beyoğlu’nda toplantı, yürüyüş veya basın açıklaması yapılmasına “hak ve özgürlüklerin korunması ve suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla” müsaade edilmeyeceğini açıkladı.

‘Mem û Zîn’ oyunu gerekçesiz iptal edildi: (8 Mart) Kürtçe tiyatro yapan Şermola Performans, Mem û Zîn oyunlarının Cizre Kaymakamlığı tarafından gerekçe gösterilmeden iptal edildiğini duyurdu.

Doktora denkliği reddedilen akademisyene yargılama talebi: (9 Mart) Dr. Mehmet Baki Deniz’in ABD’de SUNY Üniversitesi’nde yazdığı “1980-2008 Arasında Türkiye’yi Kim Yönetiyor? Sermaye Gücü ve Otoriter Popülizmin Yükselişi” adlı doktora tezi, ÜAK tarafından “sert üslubu” gerekçesiyle Ağustos 2021’de reddedilmişti. Kurulun, doktora tezinin “cumhurbaşkanına hakaret” ve “terör” suçları üzerinden değerlendirilmesini talep ettiği ortaya çıktı.

Pir Haber Ajansı’na erişim engeli: (10 Mart) Hatay 1. Sulh Ceza Mahkemesi, Pir Haber Ajansı (PİRHA)’nın internet sitesine 9 Mart’ta gerekçe göstermeksizin erişim engeli getirdi.

Moda Sahnesi’nin elektriği önce kesildi, itirazlar sonucu yeniden verildi: (10 Mart) Gelen yüksek elektrik faturalarına ve zamlara tepki olarak faturaları ödemeyeceğini açıklayan Moda Sahnesi’nde bugün önce elektrikler kesildi. Sosyal medyada verilen tepkiler sonrasında ise elektriğin yeniden verilmeye başlandığı öğrenildi.

Yazar Azad Zal’a hapis cezası: (10 Mart) Yazar, çevirmen ve J&J Yayınevi sahibi Azad Zal’a; KHK ile kapatılan Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği (Kürdi-Der) ve Kürt Yazarlar Derneği üyesi olması, yasaklı yayınlar bulundurması ve taziyelere katılması gibi gerekçelerle “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

a2 TV’de dizi tekrarındaki “dolar” repliğine sansür: (14 Mart) ATV’nin yan kanalı a2 TV’de tekrarları yayımlanan Kardeş Payı dizisinde geçen “tek bir sözünle doları 2 TL’nin altına bir sen indirebilirsin” repliğinin sansürlendiği ortaya çıktı.