İzinsiz’in çalışmalarına bilirkişi raporu istendi

Sokak sanatçısı İzinsiz’in duruşması 25 Mayıs’a ertelendi. Mahkeme Mimar Sinan Üniversitesi’nden bilirkişi oluşturulmasına karar verdi


İzinsiz mahlaslı sokak sanatçısı hakkında Kabataş’taki inşaat alanı çevresinde üzerinde Devrim Erbil tabloları bulunan panellere yaptığı çizimler ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek ‘Devletin egemenlik alametlerini aşağılamak’ ve ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiasıyla açılan davanın ikinci duruşması bugün İstanbul 20. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Söz konusu çizimler için İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden istenen kamera görüntülerinin yanlış gönderilmesi üzerine mahkeme doğru görüntülerin gönderilmesini istedi ve duruşmayı 25 Mayıs’a bıraktı.

Mahkeme, doğru kamera kayıtlarının Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü’nden istenmesine karar verdi. Sanığa atılı suça konu olan resimlerin sanatsal değerini ve sanatsal çalışmanın dışına çıkıp çıkmadığını değerlendirecek bilirkişi raporu alınması talebinin doğru kamera kayıtları izlendikten sonra değerlendirileceği belirtildi.  Mahkeme, ara kararında bilirkişi heyetinin Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden 3 öğretim üyesi ile oluşturulmasına hükmetti.