Gözaltına alındığına ilişkin haber suç delili sayıldı

Gazeteci Murat Sekmen hakkında açılan davada, gazetecinin gözaltına alındığına ilişkin basında çıkan haberler suç delili olarak kabul edildi


Yeni Yaşam Gazetesi eski çalışanı Murat Sekmen’in de aralarında bulunduğu 11 kişi hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla açılan davanın duruşması Mersin 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 

Yeni Yaşam Gazetesi’nde yer alan habere göre, duruşmada iddia makamının mahkemeye sunduğu esas hakkındaki mütalaasında Sekmen’in gazete dağıtmasının yanı sıra, hakkında çıkan gözaltı haberleri de suç delili olarak sıralandı.

Savcılık, Yeni Yaşam Gazetesi’nin 15 Mart 2019 tarihli sayısının İstanbul 3’üncü Sulh Ceza Hakimliği tarafından toplatılma kararını göstererek, Sekmen’in gazetenin söz konusu sayısını Mersin’e göndererek suç işlediğini ileri sürdü. Mersin’de satılan gazetelerin parasını topladığına dikkat çeken savcı Sekmen’in, gazete dağıtımı yapan kişilerle yaptığı telefon görüşmelerini de suç delili saydı. 

Murat Sekmen’in gözaltına alınmasına ilişkin haberlerin ANF ve Mezopotamya Ajansı’nda yer almasının da suç sayıldığı mütalaada, gazetecinin ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla cezalandırılması talep edildi.

Avukatların esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma hazırlamaları için ertelenen davanın bir sonraki duruşması 19 Mart 2021 tarihinde görülecek.