YouTube Türkiye’ye temsilci atayacak: Baskıcı ve sansürcü düzene boyun eğmek

Youtube Türkiye’de ‘yerel bir tüzel kişi’yi temsilci atama sürecini başlattığını duyurdu. Prof. Dr. Yaman Akdeniz karar hakkında, “Anlaşılan YouTube baskıcı ve sansürcü düzene boyun eğecek” değerlendirmesini yaptı


Youtube, Türkiye’de yerel bir tüzel kişi temsilci atama sürecini başlatma kararı aldıklarını açıkladı. Geçtiğimiz günlerde yasal düzenleme sonrası temsilci bildiriminde bulunmayan başta Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube ve TikTok olmak üzere sosyal ağ sağlayıcılarına milyonlarca liralık ceza kesilmişti.

Cezaların ardından YouTube kararını şu açıklamayla duyurdu:

“İLKELERİMİZE BAĞLI KALARAK…”

“YouTube olarak şeffaflığa, ifade özgürlüğüne ve bilgi erişimine olan bağlılığımızı korurken, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerdeki yerel yasa ve düzenlemelere uymak için her zaman özen gösteriyoruz. Kısa bir süre önce düzenlenen 5651 sayılı kanunla sosyal ağ platformları için getirilen yeni yükümlülükleri son bir kaç aydır bütün boyutları ile inceledik. YouTube’un Türkiye’deki içerik üreticileri ve kullanıcılar için ne kadar önemli olduğunu biliyor, her gün on binlerce içerik üreticisinin YouTube’da yarattığı çok sesli özgün dünyayı ilgiyle takip ediyoruz. Bunun bilinciyle ve ilkelerimize bağlı kalarak YouTube için yerel bir tüzel kişi temsilci atama sürecini başlatma kararı aldık. Türkiye’deki yetkililerle de paylaştığımız bu kararı almış olmaktan memnuniyet duyuyoruz.”

40 MİLYONLUK CEZANIN DÖRTTE BİRİNİ ÖDEYECEKLER 

İlgili temsilci atanması sonrası YouTube, Google reklam yasağı yaptırımından da kurtulacak. Platformun bu zamana kadar kesilen toplam 40 milyon liralık idari para cezasının da dörtte birini ödemesi yeterli olacak. 

Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr.Yaman Akdeniz platformun duyurduğu kararı paylaşırken şu değerlendirmelerde bulundu:

“KULLANICI VERİLERİNİ PAYLAŞACAKLAR”

“YouTube, yeni sosyal medya yasası kapsamında Türkiye’de yerel bir tüzel kişi temsilci atama sürecini başlattığını Türkiye’deki yetkililere duyurmuş. Anlaşılan YouTube baskıcı ve sansürcü düzene boyun eğecek.
YouTube sosyal medya düzenlemeleri kapsamında 2 ceza yedikten sonra bir temsilci atamayı uygun buldu ve açıklama yayınladı.
Bu gelişme ‘gelecekler vergi verecekler’ gelişmesi değil. Vergi ile bu olayın hiç bir alakası yok. Hem kullanıcı verilerini paylaşacaklar hem de tüm kendilerine gönderilen erişim engelleme / içerik çıkartma / hesap kapatma kararlarını uygulayacaklar.”