BluTv ‘Çıplak’ dizisini yayından kaldırdı

BluTv’de Haziran ayında ilk sezonu yayımlanan ‘Çıplak’ dizisi yayından kaldırıldı


Çıplak dizisinin gazeteci Cüneyt Özdemir’in yaptığı bir sosyal medya paylaşımının ardından BluTV’den kaldırılması tartışma yarattı.

Özdemir, 15 Aralık’ta attığı bir tweette dizinin fragmanını paylaşarak “Aman RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin bey ve sansür kılıcı görmesin!” demesi üzerine BluTv’de Haziran’dan beri yayımlanan ‘Çıplak’ dizisi yayından kaldırıldı. Çevrim içi platformda diziyi izlemek isteyenler “Bu içerik BuTV’den kaldırılmış olabilir. Lütfen çağrı merkezimizle iletişime geçiniz” uyarısıyla karşılaştı.

Dizinin yapımcısı olan TN Yapım’ın Genel Koordinatörü Merve Göntem, Gazete Duvar‘a yaptığı açıklamada “İkinci sezon çekimlerini bitirmemize günler kala, BluTV’den gelen bir telefonla dizinin yayından kaldırıldığını öğrendik” dedi. 

Konuyla ilgili olarak BluTV yönetimi tarafından ise hâlâ resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak platformun canlı destek birimini arayanların karşısına dizinin kaldırılmasına ilişkin olarak, “Çıplak içeriği lisans yenileme sürecinde, çocuk kilidi uygulamamızın geliştirmesi bittiğinde tekrardan yayına almayı değerlendireceğiz” açıklaması  çıkıyor.

RTÜK ÜYESİ TAŞÇI: “ÇIPLAK İSİMLİ DİZİ İLE İLGİLİ RTÜK ÜST KURUL GÜNDEMİNE DOSYA GELMEMİŞTİR”

Olayın ardından Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi İlhan Taşçı Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir açıklamada 15 Aralık itibariyle diziyle ilgili herhangi bir görüşme yapılmadığını belirtti.

RTÜK Başkanı Şahin ise Özdemir’in paylaşımını alıntılayarak “Kılıcımız yok ama başta çocuklarımız olmak üzere aileyi ve toplumu koruyan bir kalkanımız var” diye yazmıştı. 

ÖZDEMİR’DEN AÇIKLAMA: “ANLAMADIĞIM DAYAĞI NİYE BEN YİYORUM?”

Gazeteci Cüneyt Özdemir, Youtube kanalı üzerinden yaptığı yayında RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’e atıfta bulunarak “RTÜK Başkanı Ebubekir Bey bunu iyi ki izlememiş, izlese kılıcını çekecek, tak tak tak kes bunları at diyecek” ifadelerini kullanmıştı.

Dizinin yayından kaldırılmasının gündeme gelmesiyle sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Özdemir, “Yeni bir delilikle karşı karşıyayız. 6 ay önce Çıplak adında bir dizi çekiliyor. BluTv yayınlıyor. Ben diziyi yeni izleyip şaşırıyor ve övüyorum. Aylardır Sansürcülüğünü eleştirdiğim RTÜK başkanına her zaman olduğu gibi espirili bir şekilde ‘aman duymasın’ deyip söyleniyorum. Dizi BluTv’den kaldırılıyor ve ihale bana kalıyor! Bu dizi RTÜK yüzünden mi yoksa RTÜK korkusundan mı kaldırıldı ne oldu bunu resmi açıklama olunca öğreniriz ama anlamadığım dayağı niye ben yiyorum? RTÜK’ün sansür tavrını aylardır hemen her yayında eleştiren benim yahu”  diye konuştu.