HDP önünde bekletilenlerden gazetecilere saldırı girişimi

HDP Diyarbakır il binası önünde bekleyen bir grup, gazeteci ve partililere yönelik saldırı girişiminde bulundu


Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü binası önünde bir yılı aşkın süredir bekleyen bir grup, 16 Aralık’ta parti binasına girip çıkan gazetecilere ve partililere fiziki ve sözlü saldırıda bulundu. Hakaret ve saldırı girişimine maruz bırakılan gazeteciler hakkında bazı yayın organlarında ‘karşılıklı gerginlik’ şeklinde haberler yer aldı. 

HDP il binasında Kayapınar ilçe kongresinin yapılacağı bilgisi üzerine polis, sabah saatlerinden itibaren güvenlik önlemi aldı. Oturma eylemindeki ailelerin bulunduğu çadır ile HDP İl Binası girişi arasına demir bariyerler yerleştirildi. Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre kongreyi takip eden gazeteciler ile binaya girmek isteyen partililer, hakaretlere ve şiddete maruz kaldı. Hürriyet, aHaber, NTV gibi haber mecraları ise olayı ‘partililerle aileler arasında gerginlik çıktı’ olarak verdi

İl Binası önünde bekleyen gruplar hakkında daha önce HDP Grup Başkan Vekili Meral Danış Beştaş, iktidar tarafından konumlandırıldığını ve HDP’yi kriminalize etmek için ortaya konulan bir tür ‘psikolojik savaş’ olduğunu dile getirmişti. Diyarbakır’da çocuklarının kaçırıldığını iddia eden 178 ailenin HDP binası önünde eylemi 472’inci gününe girmişti.