Haftanın sansür gündemi

Avesta Yayınları’na ve Ekşi Sözlük’e getirilen erişim engelleri, televizyon kanallarına ‘deprem’ cezaları, müzisyen Ali Baran’a ve yönetmen Orhan Eskiköy’e gözaltı, müzisyen Kutsal Evcimen’e hapis cezası ve deprem politikalarını eleştiren akademisyene idari soruşturma… 27 Şubat – 13 Mart 2023 arası sansür gündemini sizler için derledik


Avesta Yayınları’nın web sitesine getirilen erişim engeli kaldırıldı: (1 Mart) Avesta Yayınları 23 Şubat’ta, Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin “PKK/KCK örgütünün propagandasını yaptığı” iddiası ile yayınevinin web sitesini erişime kapattığını duyurdu. Yayınevi 28 Şubat’ta ise, yaptıkları itiraz sonucu erişim engelinin kaldırıldığını belirtti.

BTK’dan Ekşi Sözlük’e getirilen erişim engeli günler sonra kaldırıldı: (2 Mart) Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) web sitesi “Ekşi Sözlük”e erişimi 21 Şubat’ta engelledi. Kararın gerekçesi açıklanmadı. 2 Mart tarihinde erişim engelinin kaldırıldığı duyuruldu. Erişim engeline dair itiraz kabulü ise kaldırıldı, siteye hâlâ erişim kapalı.

Müzisyen Kutsal Evcimen’e hapis cezası: (9 Mart) Müzisyen Kutsal Evcimen’e, 2019’da sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlar sebebi ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve İçişleri Bakanı Soylu’ya hakaretten açılan davada verilen ayrı ayrı 11 ay 20 gün hapis cezaları para cezalarına çevrildi.

RTÜK’ten Flash Haber’e ve Habertürk’e cezalar: (9 Mart) RTÜK, deprem yayınlarındaki ifadeler üzerinden Flash Haber’e yüzde 3 para cezası ve üç kez program durdurma cezası, Habertürk’e de yüzde 3 para cezası verdi.

Belediye başkanının ailesi ile ilgili haberlere erişim engeli: (9 Mart) Şarköy Belediye Başkanı Alpay Var ve yardımcısı Adnan Sevim, haklarındaki “usulsüzlük” iddiaları ile ilgili haberlere erişim engeli getirtti. Erişime engellenen içerikler arasında bianet’in, soL’un, Toplumsal’ın, Akşam gazetesinin, Gazete Duvar’ın, Ulusal Kanal’ın ve İnternet Haber’in haberleri var.

Müzisyen Ali Baran gözaltına alındı: (9 Mart) Almanya’da yaşayan Kürt müzisyen Ali Baran’ın albüm çalışması için geldiği İstanbul’da, “propaganda yaptığı” iddiası ile gözaltına alındığı ve yurt dışı yasağı şartı ile serbest bırakıldığı bildirildi.

Yönetmen Orhan Eskiköy’e deprem bölgesinde gözaltı: (13 Mart) Yönetmen Orhan Eskiköy, 11 Mart’ta Hatay’ın Samandağ ilçesinde çekim yaparken gözaltına alındı, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Derste depremden bahseden akademisyene idari soruşturma: (13 Mart) Yalova Üniversitesi’nde verdiği çevrim içi derste hükümetin deprem politikasını eleştiren öğretim görevlisi hakkında “dezenformasyon içeren sözleri nedeniyle” idari soruşturma başlatıldığı öğrenildi.