Derste depremden bahseden akademisyene idari soruşturma

Yalova Üniversitesi’nde verdiği çevrim içi derste hükümetin deprem politikasını eleştiren öğretim görevlisi hakkında “dezenformasyon içeren sözleri nedeniyle” idari soruşturma başlatıldığı öğrenildi


Yalova Üniversitesi’nde verdiği çevrim içi derste hükümetin deprem politikasını eleştiren öğretim görevlisi Ç.K. hakkında “dezenformasyon içeren sözleri nedeniyle” idari soruşturma başlatıldığı bildirildi.

bianet’in haberine göre öğretim görevlisi 10 Mart’taki dersinde, “İnsanlar korkunç durumdaydı, barınmaya, suya ihtiyaçları vardı ama hükümet bunları sağlamadı. Ancak Haluk Levent, bu insanlara yardım etmek için elinden gelenin en iyisini yapıyor” dedi. Bu sözlerin sosyal medyada yankı bulması sonrasında öğretim görevlisi hedef gösterildi.

Yalova Üniversitesi Rektörlüğü’nden konuyla ilgili 11 Mart’ta yapılan yazılı duyuruda şu ifadeler kullanıldı:

“Üniversitemize mensup bir öğretim görevlisinin 10.03.2023 tarihinde çevrim içi gerçekleştirdiği derste 11 ilimizde yaşanan deprem felaketinin ardından depremzede vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gidermek için devletin yardımda bulunmadığını ifade ettiği dezenformasyon içeren sözleri nedeniyle öğretim elemanı hakkında kurum içi soruşturma süreci başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”