RTÜK’ten Flash Haber’e ve Habertürk’e cezalar

RTÜK, deprem yayınlarındaki ifadeler üzerinden Flash Haber’e yüzde 3 para cezası ve üç kez program durdurma cezası, Habertürk’e de yüzde 3 para cezası verdi


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), deprem yayınlarında kullanılan ifadeler nedeni ile Flash Haber’e yüzde 3 para cezası ve üç kez program durdurma cezası, Habertürk’e de yüzde 3 para cezası verdi. Cezaları RTÜK’ün Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) üyesi İlhan Taşcı Twitter hesabından şu ifadeler ile duyurdu:

“İlahiyatçı Cemil Kılıç’ın depremdeki sorumluluklarından ‘takdiri ilahi’ diyerek kaçan yöneticilere ve Diyanet Başkanlığı’nın gerçek kimliğinden saptığına yönelik eleştirileri nedeniyle Flash Haber’e %3 para ile 3 kez de program durdurma cezası verildi. Karar oy çokluğuyla alındı. RTÜK Fatih Altaylı’nın depremzedelere yönelik televizyonda yapacakları yardım kampanyasının RTÜK’ten gelen talimatla engellendiği açıklamaları nedeniyle de Habertürk’e % 3 idari para cezası kararı aldı. Depremdeki koordinasyonsuzluğu açıklamak ve iktidarı eleştirmek suç oldu.”