Haftanın sansür gündemi

Çeşitli kent ve ilçe merkezlerinde eylem ve etkinlik yasakları, sanatçı Genco Erkal’ın ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret iddiası ile’ ifadeye çağrılması ve RTÜK’ün pek çok kanala para cezası uygulaması… 12 – 19 Nisan 2021 haftası sansür gündemini derledik


Yazar ve gazeteci Ahmet Altan serbest bırakıldı: (15 Nisan) Yargıtay 16. Ceza Dairesi, tutuklu yazar ve gazeteci Ahmet Altan ve daha önce tahliye edilen gazeteci Nazlı Ilıcak hakkındaki hapis cezası hükümlerini bozdu. Daire Ahmet Altan’ın, bozma gerekçesi ve tutuklulukta geçirdiği süreyi dikkate alarak tahliyesine karar verdi.

RTÜK kanallara para cezası yağdırdı: (15 Nisan) RTÜK; Kanal D, Show TV, Fox TV, TV 8 ve Halk TV’de yayımlanan çeşitli diziler ve programlar üzerinden kanallara idari para cezaları kesti. Verilen cezaların gerekçeleri arasında şiddet içeren sahneler, “İslami hassasiyetlerin dikkate alınmaması,” “çarpık ilişki ve diyaloglar,” “gerçek dışı iddialar” ve “genel ahlak ve ailenin korunması ilkesine aykırılık” yer aldı.

Karaman ve Hakkari’de eylem ve etkinlik yasakları: (16 Nisan) Karaman ve Hakkari’deki bazı eylem ve etkinlikler yasaklandı. Karaman’daki yasakların süresi bir ayı bulurken Hakkari’de kısıtlamalar 15 günle sınırlı kaldı.

Oyuncu Pelin Akil: “Oruç tutmadığım için linç edildim”:(16 Nisan) Oyuncu Pelin Akil, çocuklarıyla ilgili yaptığı bir sosyal medya paylaşımının ardından oruç tutmadığı için linç edildiğini söyledi.

İstanbul, Kocaeli ve Denizli’deki eylem ve etkinlik yasakları 1 Mayıs’ı da kapsıyor: (19 Nisan) İstanbul, Kocaeli ve Denizli Valilikleri kentlerdeki eylem ve etkinlikleri 30 gün süreyle yasakladıklarını duyurdu. Yasakların 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı’nı da kapsadığı görüldü.

Sanatçı Genco Erkal ‘Cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla’ ifade verdi: (19 Nisan) Tiyatro sanatçısı Genco Erkal, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ iddiası ile ifade verdi.

Haftanın erişime engellenen içerikleri: (12 – 19 Nisan) Mezopotamya Ajansı’nın internet sitesine, Reza Zerrab ve Ebru Gündeş’in boşanmasına dair bilgilerin yer aldığı içeriklere, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesiyle ilgili olumlu ifadeler paylaşan öğretmenle ilgili haberlere ve Kocaeli Üniversitesi rektörü oğlunun Cumhurbaşkanlığı’na atanmasına ilişkin haberlere erişim engeli getirildi.