Avesta Yayınları’nın web sitesine getirilen erişim engeli kaldırıldı

Avesta Yayınları 23 Şubat’ta, Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin “PKK/KCK örgütünün propagandasını yaptığı” iddiası ile yayınevinin web sitesini erişime kapattığını duyurdu. Yayınevi 28 Şubat’ta ise, yaptıkları itiraz sonucu erişim engelinin kaldırıldığını belirtti


Görsel avestakitap.com'dan alınmıştır.

Kürtçe yayıncılığın önde gelen kurumlarından Avesta Yayınları, Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin “PKK/KCK örgütünün propagandasını yaptığı” iddiası ile yayınevinin web sitesini (avestakitap.com) erişime kapattığını duyurdu. Yayınevinin Twitter hesabından yapılan duyuruda şu ifadeler kullanıldı:

Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği ‘PKK/KCK örgütünün propagandasını yaptığı’ iddiasıyla websitemizi erişime kapattı. avestakitap.com kitaplarımızın tanıtımı ve satışı dışında herhangi bir paylaşım yapmıyor. Kitap yasaklamalarıyla bu fiili bir sansürdür, kabul edilemez.

Avesta Yayınları’nın Twitter hesabından 28 Şubat’ta paylaşılan iletide yayınevinin erişime engeline dair itirazının kabul edildiği ve internet sitesinin tekrar erişime açılacağı duyuruldu.

Yayınevi kurulduğu 1995 yılından bu güne pek çok yasaklamaya ve engellemeye maruz kaldı. Yayınevinin Genel Yayın Yönetmeni Abdullah Keskin’le son olarak Nisan 2021’de yaptığımız görüşmeye buradan erişebilirsiniz.