Belediye başkanının ailesi ile ilgili haberlere erişim engeli

Şarköy Belediye Başkanı Alpay Var ve yardımcısı Adnan Sevim, haklarındaki “usulsüzlük” iddiaları ile ilgili haberlere erişim engeli getirtti. Erişime engellenen içerikler arasında bianet’in, soL’un, Toplumsal’ın, Akşam gazetesinin, Gazete Duvar’ın, Ulusal Kanal’ın ve İnternet Haber’in haberleri var


Şarköy Belediye Başkanı Alpay Var ve yardımcısı Adnan Sevim, haklarındaki “usulsüzlük” iddiaları ile ilgili haberlere erişim engeli getirtti.

bianet’in haberine göre erişime engellenen içerikler arasında bianet’in, soL’un, Toplumsal’ın, Akşam gazetesinin, Gazete Duvar’ın, Ulusal Kanal’ın ve İnternet Haber’in haberleri var. bianet’in söz konusu 3 Ekim 2022 tarihli haberinde “Şarköy Belediye Başkanı Alpay Var’ın ağabeyi Alper Var, İçişleri Bakanlığının soruşturma izni verdiği bir usulsüzlük dosyasını haberleştirdiği için Şarköy’ün Sesi editörü Deniz Önal’a saldırdı. Babası Yakup Önal’ı da tehdit etti” ifadeleri kullanılmıştı.

Alpay Var ve Adnan Sevim saldırıdan ayrı olarak ilgili haberdeki “usulsüzlük” iddiaları için mahkemeye başvurdu. Sevim’in başvurusunda İçişleri Bakanlığı’nın kendisi hakkında soruşturma izni vermediği belirtildi. Var ise sosyal tesisteki yemeğin belediyeye fatura edildiği iddiaların gerçek dışı olduğunu belirtti ve haberlerin eleştiri sınırını aştığını ileri sürdü. Haberlerin onur, şeref ve saygınlığı rencide eden mahiyette olduğu savunuldu.

Adnan Sevim hakkında İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma izni vermediğini belirten mahkeme talebi yerinde gördü ve “bireyin şeref ve itibarını yönelik müdahaleleri gecikmeksizin bertaraf edilebilmesi amacıyla” haberlerin kaldırılmasına hükmetti.